13.8 C
Skopje

Urdhër-arresti për Putin/ Kancelari gjerman: Dëshmi se askush nuk është mbi ligjin


Kancelari gjerman Olaf Scholz përshëndeti vendimin e Gjykatës Penale Ndërkombëtare për lëshimin e një urdhër-arresti për presidentin rus Vladimir Putin. Kancelari gjermani deklaroi se ky vendim dëshmon se askush nuk është mbi ligjin.

 

“Gjykata Ndërkombëtare Penale është institucioni i duhur për të hetuar krimet e luftës. Fakti është se askush nuk është mbi ligjin dhe kjo tani po bëhet e qartë,” komentoi Soltz nga Tokio në një konferencë të përbashkët shtypi me kryeministrin japonez, Fumio Kisida.

 

 

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi urdhër-arreste për presidentin rus, Vladimir Putin dhe Maria Alekseevna Lvova-Belova , komisionerja e presidencës ruse për të drejtat e fëmijëve në Rusi.

 

Putin akuzohet për  krime  lufte që kanë në fokus dëbimin e  paligjshëm të një popullsie (fëmijësh) dhe transferimit të paligjshëm të një popullsie (fëmijësh) nga territoret e pushtuara të Ukrainës në Federatën Ruse.

TË FUNDIT

KQZ certifikon 11 kandidatë për zgjedhjet e 23

Komisioni Qendror Zgjedhor në Kosovë ka certifikuar kandidatët të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit të këtij viti në katër...

“Sylvinho ka vetëm 6 ditë punë”/ Hafizi në “Studio Sport”: Asllani dhe Bajrami nuk lihen në stol

Astrit Hafizi, ish-trajner i përfaqësues kuqezi mendon se presioni ndaj Sylvinhos për të kualifikuar në Europian përsa kohë, u ndërtua gabim strategjia për...

KRRE-ja vendosi: Nga mesnata çmime të reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator për Energjetikë solli vendimin, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 0,23 %...

Shefja e diplomacisë shqiptare, Olta Xhaçka sot në Shkup

Ministrja për Evropë dhe Punë të Jashtme e Republikës së Shqipërisë, Olta Xhaçka sot do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Maqedoni të Veriut,...