Ukraina: Forcat e Wagner po tërhiqen nga Bahmut, ushtarët tanë kontrollojnë periferinë


Ukraina ka bërë me dije se trupat ushtarakë të Wagner po tërhiqen nga Bahmuti. Zvëvendësministrja e mbrojtjes së Ukrainës, Hanna Mailar, deklaron se forcat e Ëagner po zëvendësohen nga trupat e ushtrisë të rregullt ruse.

 

Sipas saj, kjo tërheqje vjen pasi trupat e Wagner mbetën të vetëm dhe pa përkrahjen e Moskës.

 

Mailar shtoi se forcat ruse po përpiqen të ndalojnë fitimet e arritura në krahë nga trupat ukrainase gjatë javës së fundit me bombardime artilerie dhe rusët po përforcohen në ato zona.

 

Megjithatë ajo thekson se forcat ukrainase kontrollojnë periferinë e qytetit.

 

Shefi i Wagner Yevgeny Prigozhin tha më herët se tërheqja e luftëtarëve të tij nga Bakhmut kishte filluar dhe do të zgjaste deri më 1 qershor.

 

Të shtunën, Prigozhin pretendoi se kishte pushtuar qytetin dhe njoftoi se do t’ia dorëzonte kontrollin e tij Ministrisë së Mbrojtjes Ruse.

TË FUNDIT

Van Basten i kërkon FIFA-s inkuadrimin e dy rregullave që do ta ndryshonin futbollin përgjithmonë – Telegrafi

Futbollisti legjendar holandez, Marco van Basten, i ka shkruar presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino, duke i kërkuar dy ndryshime të mëdha rregullore. Van Basten...

KFOR-i ndihmon Policinë e Kosovës të largojnë veturën e bllokuar nga protestuesit serbë në Zveçan

Një zyrtarë policor ka tentuar të dal me veturën e Policisë nga mes zona e sigurisë dhe protestuesve serbë, të cilët po vazhdojnë edhe...

Jenna Dewan zbulon se po planifikon të martohet me partnerin e saj, Steve Kazee – Telegrafi

Jenna Dewan konfirmoi se ajo kishte caktuar një vend për martesën e saj të ardhshme me Steve Kazee gjatë një interviste me Us Weekly. Këngëtarja...

Rinumërimi i votave në Rrogozhinë, shpallet fitues kandidati i PS

Ka përfunduar rinumërimi i votave në Bashkinë e Rrogozhinës dhe rezultati mbetet e pandryshuar, me kandidatin e PS fitues.Kandidati i PS, Edison Memolla ka...