Tërmeti që “shkundi” Firencen shkakton dëme materiale në disa zona


Një tërmet me magnitudë 4.8 te shkallës riter tronditi Italinë fqinje në orët e para të mëngjesit të kësaj të hëne.

 

Fatmirësisht nuk raportohet për dëme në njerëz, por lëkundjet e forta shkaktuan panik tek qytetarët të cilët u dyndën në rrugë.

 

Epiqendra e tërmetit u shënua në një provincë të Firences në orën 5 e 10 të mëngjesit dhe u pasua nga të paktën 8 paslëkundje në orët në vijim.

 

Ndërkohë që kontrollet vijojnë, mbrojtja civile e Firences ka raportuar se pavarësisht telefonatave të shumta deri më tani raportohet vetëm për dëme materiale.  Si pasojë autoritetet kanë evakuuar një shtëpi të moshuarish në Forli, struktura e të cilës mbeti e dëmtuar.

 

Kryebashkiaku i provincës ku ishte epiqendra e tërmetit njoftoi për mbylljen e shkollave si masë paraprake. Po ashtu edhe në Ravena u mbyllën shkollat fillore dhe gjimnazet deri sa të kryhen kontrollet e nevojshme për ndonjë rrezik të mundshëm.

 

Trenat e shpejtësisë së lartë të linjës Firence-Faenza, pjesërisht u pezulluan ndërsa në disa zona të tjera u devijuan ndërsa kryhen kontrolle për dëmtime në hekurudha.

 

 

TË FUNDIT

Ademi: Opozita po mbron interesin e kazinove, tash e dy vite ka bllokuar ligjin për lojra të fatit

Koordinatori i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në konferencë për media ka deklaruar se opozita shqiptare është shndërruar në megafon të opozitës maqedonase,...

Shqipëri, merren në mbrojtje dy prokurore

Mbrojta ndaj prokurores Musabelli dhe Selimit, që ende e ka statusin e magjistrates, ka ardhur pas rrëfimit të të penduarit të drejtësisë, Artan Tafani,...

Roma rikthehet tek fitorja, Atalanta shpërdoron ndaj Juventusit

Roma mundi Frosinonen në javën e 7 të Serie A duke marrë frymë thellë, të paktën për momentin, nga luhatjet e mëdha në...

Nga mesnata benzina lirohet, nafta shtrenjtohet

Komisioni Rregullator për Energjetikë solli vendimin, me të cilin bëhet ulja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 0,25 %...