Sulmet ruse godasin spitalin në qytetin ukrainas, dy viktima dhe të paktën 23 të plagosur


Një qendër spitalore në qytetin qendror të Ukrainës, Dnipro, është goditur nga sulmet ruse.

 

Mediat ndërkombëtare raportojnë për dy viktima dhe të paktën 23 të plagosur.

 

“Një burrë 69-vjeçar po kalonte aty pranë kur raketa goditi qytetin” dhe trupi i një burri tjetër u nxorr nga rrënojat”, tha Serhii Lysak, kreu i administratës ushtarake rajonale.

 

Ai tha se nga bombardimet u plagosën 23 persona, 21 prej tyre të shtruar në spital dhe tre në gjendje kritike.

 

Të paktën katër persona janë zhdukur pas sulmit në Dnipro, sipas Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës.

 

Zjarri përfshiu 1000 metra katrorë të objektit mjekësor, ku një ndërtesë trekatëshe u shkatërrua pjesërisht, shtoi Lysak.

 

Ekipet e shpëtimit po kërkojnë ende për njerëz nën rrënoja.

TË FUNDIT

Rinumërimi i votave në Rrogozhinë, shpallet fitues kandidati i PS

Ka përfunduar rinumërimi i votave në Bashkinë e Rrogozhinës dhe rezultati mbetet e pandryshuar, me kandidatin e PS fitues.Kandidati i PS, Edison Memolla ka...

Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare shprehen skeptikë. A do t’i dëgjojë Kurti kërkesat e Escobarit e Lajçakut?!

Gjatë kësaj të hëne në një vizitë zyrtarë do të qëndrojnë i dërguari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel...

Kush e inicioi arrestimin e artistëve në Bujanoc? – Pse po përmendet Shqiprim Arifi?

Sonte u raportua për arrestimin e drejtorit të Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc dhe producentit e aktorit Gani Veseli. Ata pas arrestimit u morën...

Arrihet ujdia në BE për azilkërkuesit

Pas disa orësh bisedimesh në takimin e Luksemburgut, ministrat e brendshëm të BE-së i dhanë dritën jeshile reformës së zgjeruar të procedurës së...