3.8 C
Skopje

Ставете лимон во собата во која спиете: Кога ќе дознаете како помага, веднаш ќе го направите тоа


ЗАБАВА ЗДРАВЈЕECA

Познато е дека лимонот е богат со витамин Ц и како таков е многу добар за вашето здравје. Се додава во чај или се пие како лимонада, но некогаш не мора ни да се конзумира за да биде корисен за вашето здравје.

Ако оставите половина лимон на ноќната масичка до вас вистински ќе се опуштите бидејќи цитрусната арома го смирува нервниот систем, ја намалува анкциозноста и ве ослободува од стресот.

Есенцијалното масло или парче пресечен лимон ја подобруваат вашата концентрација и ве одржуваат фокусирани.

Оние луѓе кои секојдневно се изложуваат на мирисот на лимон имаат докажано поголема меморија и поретко грешат во текот на извршувањето на работните обврски.

Освен пријатната арома, лимонот има и бактерицидни својства со кои го прочистува воздухот во просторијата во која спиете, но и ги брка мувите, комарците и мравките кои не го поднесуваат неговиот мирис.

извор:курир.мк

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Лајпциг го отпуштија Марч по лошиот старт на сезоната

РБ Лајпциг го отпуштија тренерот, Американецот Џеси Марч по поразот од Унион Берлин и лошиот старт на сезоната 2020/21. Марч беше избран како наследник...

Мурињо до новинарите: Вашата работа е многу полесна, затоа заработувам многу повеќе од вас

Жозе Мурињо повторно ги загуби нервите откако неговата Рома колабираше со 0:3 пораз од Интер, по што бесот го искали на новинарите. Хакан Чалханоглу,...

Милан имаат најдобар старт на лигата од 2003, ќе изддржат ли?

Милан се единствени лидер во Серија А првпат по 10 месеци, а го имаат и најдобриот старт на една сезона од 2003/04, подгревајќи...

Милан рутинирано со „фенерџијата“ – сега се највисоко во Серија А

Фудбалерите на Милан лесно, рутинирано, според очекуваното со 2-0 славеа на денешниот меч против Салернитана во рамки на 16. коло во Серија А. „Фенерџијата“...
Translate »