13.8 C
Skopje

Spalletti: “Kush thotë që Napoli është favorit ndaj Milanit në Champions nuk mer vesh nga futbolli…”

Shorti i Nyonit ka zgjedhur të vendosë kundër njëri-tjetrit Milanin dhe Napolin, duke ndjekur rrugën e Scudetto-s në dy sezonet e fundit. Pra, ky “derbi italian” do të jetë skena e çerekfinaleve të Champions League për Milanin dhe Napolin.

Luciano Spalletti, trajneri i Napolit, foli në Radio Kiss Kiss Napoli për të komentuar shortin e Champions League. Spalletti foli fillimisht për fitoren ndaj Eintracht: “Lumturia është e madhe dhe është historike. Megjithatë në këto gara zgjat vetëm deri në raundin tjetër: një qytet si Napoli meriton shumë më tepër”.

Spalletti më pas komentoi për shortin me Milanin: “Do të kisha preferuar të mos takohesha me italianët. Vetëm të paaftët e futbollit flasin për një short të favorshëm: Milani ka fituar shtatë Champions League, vetëm Maldini ka fituar pesë”.

Spalletti vazhdoi si më poshtë: “Kohët e fundit kam lexuar se PSG dhe City po luftojnë në Champions League sepse u mungon përvoja: nëse kjo është e vërtetë, Milani është favorit për të kaluar”.

Trajneri i Napolit foli edhe për lehtësinë e shortit: “Thuhet se përfunduam në pjesën e lehtë të shortit. Por kush e thotë këtë? A nuk është e njëjta gjë për Milanin, Benfikën dhe Interin? Tashmë thuhet se jemi favorit, por duhet të jemi të balancuar në vlerësime”.

Spalletti përfundoi duke analizuar Milanin: “Milani dhe ne njihemi mjaft mirë. Milani tashmë e ka kaluar momentin e tij të vështirësisë, tani i shoh në formë më të mirë dhe më të qëndrueshëm.

Tani ata kanë gjetur një strukturë të re dhe një ekuilibër të ri. Këto tri ndeshje mes kampionatit dhe Champions League do të jenë sfida ndaj një kundërshtari të madh. Kushdo që është më i mirë do të fitojë”.

TË FUNDIT

KQZ certifikon 11 kandidatë për zgjedhjet e 23

Komisioni Qendror Zgjedhor në Kosovë ka certifikuar kandidatët të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit të këtij viti në katër...

“Sylvinho ka vetëm 6 ditë punë”/ Hafizi në “Studio Sport”: Asllani dhe Bajrami nuk lihen në stol

Astrit Hafizi, ish-trajner i përfaqësues kuqezi mendon se presioni ndaj Sylvinhos për të kualifikuar në Europian përsa kohë, u ndërtua gabim strategjia për...

KRRE-ja vendosi: Nga mesnata çmime të reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator për Energjetikë solli vendimin, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 0,23 %...

Shefja e diplomacisë shqiptare, Olta Xhaçka sot në Shkup

Ministrja për Evropë dhe Punë të Jashtme e Republikës së Shqipërisë, Olta Xhaçka sot do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Maqedoni të Veriut,...