13.8 C
Skopje

SHBA përshëndet marrëveshjen Kosovë-Serbi

Pas  arritjes  se marrveshjes mes Kosoves dhe Serbisë  ne Ohër të Maqedonisë së Veriut i menjëhershëm ka qënë reagimi i faktorit ndërkombëtar.

 

Zyrtarë të lartë amerikanë kanë përshëndetur dakordesiminmbi aneksin e marrëveshjes për normalizim të marrëdhënieve mes dy vendeve.Adrienne Watson, zëdhënëse e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, ka thënë se Uashingtoni mirëpret marrëveshjen e lehtësuar nga BE-ja.

 

 “Ne u bëjmë thirrje të dyja palëve që të fillojnë zbatimin e detyrimeve të tyre sa më shpejt të jetë e mundur”.

 

Një marrëveshje të rëndësishme e ka konsideruar edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier.

 

 “Shtetet e Bashkuara do të ofrojnë mbështetje të plotë për zbatimin e këtyre obligimeve, në përputhje me përpjekjet tona afatgjata për të avancuar sigurinë dhe stabilitetin për popullin e Kosovës dhe rajonit”.

 

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian Viola von Cramon, , e ka quajtur lajm pozitiv pajtimi për Aneksin e Marrëveshjes. Përmes një postimi në Tëitter, Von Vramon ka apeluar qe te nise zbatimi sa me shpejte.

 

“Është vërtetë lajm i mirë. Po shikoj me padurim të marrë më tepër detaje për këtë. Vërtetë shpresoj që të shoh zbatim të shpejtë”. 

 

Nderkohe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski si mikpritesi I takimit mes paleve ka nenvizuar se dialogu I hapur mes Kosovës dhe Serbisë është e vetmja zgjidhje për stabilitet në rajon.

TË FUNDIT

Ukraina: Luftimet për Bakhmutin në fazë intensive, armiku pësoi humbje të shumta

Autoritetet ukrainase vlerësojnë se luftimet për kontrollin e Bakhmutit janë në fazën më intensive. Të dyja palët po përpiqet të kenë kontrollin e...

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë këtë javë.   Grossi deklaroi se qëllimi i...

KQZ certifikon 11 kandidatë për zgjedhjet e 23

Komisioni Qendror Zgjedhor në Kosovë ka certifikuar kandidatët të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit të këtij viti në katër...

“Sylvinho ka vetëm 6 ditë punë”/ Hafizi në “Studio Sport”: Asllani dhe Bajrami nuk lihen në stol

Astrit Hafizi, ish-trajner i përfaqësues kuqezi mendon se presioni ndaj Sylvinhos për të kualifikuar në Europian përsa kohë, u ndërtua gabim strategjia për...