13.8 C
Skopje

Rusia hap rubinetin, rikthehet furnizimi me gaz në Evropë


schedule04:00 – 22 Korrik, 2022

Rusia ka hapur sërish rubinetin e gazit për Evropën, pas paralajmërimeve se mund të frenojë ose ndalojë plotësisht furnizimet.

Gazsjellësi Nord Stream 1 rifilloi pas një ndërprerjeje 10-ditore. Moska tha se tubacionet i ishin nënshtruar një riparimi.

Të mërkurën, Komisioni Evropian u kërkoi vendeve të reduktojnë përdorimin e gazit me 15% gjatë shtatë muajve të ardhshëm në rast se Rusia ndërpret furnizimin e Evropës.

Rusia furnizoi Evropën me 40% të gazit të saj natyror vitin e kaluar. Gjermania ishte importuesi më i madh i kontinentit në vitin 2020, por ka reduktuar varësinë e saj nga gazi rus nga 55% në 35%. Përfundimisht, planifikon të ndalojë plotësisht përdorimin e gazit nga Rusia.

Pushtimi rus i Ukrainës në shkurt çoi në rritje çmimet e gazit me shumicë në Evropë. /abcnews.al


TË FUNDIT

Ukraina: Luftimet për Bakhmutin në fazë intensive, armiku pësoi humbje të shumta

Autoritetet ukrainase vlerësojnë se luftimet për kontrollin e Bakhmutit janë në fazën më intensive. Të dyja palët po përpiqet të kenë kontrollin e...

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë këtë javë.   Grossi deklaroi se qëllimi i...

KQZ certifikon 11 kandidatë për zgjedhjet e 23

Komisioni Qendror Zgjedhor në Kosovë ka certifikuar kandidatët të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit të këtij viti në katër...

“Sylvinho ka vetëm 6 ditë punë”/ Hafizi në “Studio Sport”: Asllani dhe Bajrami nuk lihen në stol

Astrit Hafizi, ish-trajner i përfaqësues kuqezi mendon se presioni ndaj Sylvinhos për të kualifikuar në Europian përsa kohë, u ndërtua gabim strategjia për...