Rusia do të shesë shtëpinë e pushimit të Zelenskyt në Krime për të financuar pushtimin në Ukrainë – Telegrafi


Rusia tha se shtëpia e pushimit të presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky në Krime është shtetëzuar dhe do të shitet për të ndihmuar financimin e pushtimit të Ukrainës.

Udhëheqësi kukull i rajonit i instaluar nga Kremlini, i aneksuar ilegalisht në vitin 2014, njoftoi vendimin për të shtetëzuar 57 prona që u përkasin manjatëve ukrainas, figurave publike dhe shtetasve të huaj.

Duke iu referuar banesës së presidentit, në emër të gruas së tij, Sergey Aksyonov tha se “Krimea do të rifitojë të drejtat për një numër pronash, duke përfshirë një ndërtesë në Simferopol që i takonte Olena Zelenskas. Armiqtë e Rusisë nuk do të arrijnë suksese në Krimenë ruse”.

Përpara se të zgjidhej president i Ukrainës në vitin 2019, Zelensky ishte komediani më i njohur i vendit dhe gjithashtu bashkëpronar i një kompanie të suksesshme të prodhimit televiziv.

Ai së bashku me gruan blenë apartamentin në Livadia në vitin 2013, por nuk arritën të jetonin atje për shkak të punimeve të vazhdueshme dhe aneksimit, transmeton metro.co.uk.

Sipas mediave ruse të kontrolluara nga shteti, “penthouse me tre dhoma gjumi” vlerësohet rreth 800 mijë euro.

Kryetari i Këshillit Shtetëror të Krimesë, Vladimir Konstantinov, tha se “sigurisht, nuk është një humbje e madhe për të (Zelensky)”.

Ai raportoi se rreth 700 prona janë shtetëzuar që nga vjeshta e kaluar, duke përfshirë asetet që u përkasin politikanëve ukrainas, Serhiy Taruta dhe Arseniy Yatsenyuk, dhe miliarderëve ukrainas, Ihor Kolomoyskyi dhe Rinat Akhmetov. /Telegrafi/

TË FUNDIT

Van Basten i kërkon FIFA-s inkuadrimin e dy rregullave që do ta ndryshonin futbollin përgjithmonë – Telegrafi

Futbollisti legjendar holandez, Marco van Basten, i ka shkruar presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino, duke i kërkuar dy ndryshime të mëdha rregullore. Van Basten...

KFOR-i ndihmon Policinë e Kosovës të largojnë veturën e bllokuar nga protestuesit serbë në Zveçan

Një zyrtarë policor ka tentuar të dal me veturën e Policisë nga mes zona e sigurisë dhe protestuesve serbë, të cilët po vazhdojnë edhe...

Jenna Dewan zbulon se po planifikon të martohet me partnerin e saj, Steve Kazee – Telegrafi

Jenna Dewan konfirmoi se ajo kishte caktuar një vend për martesën e saj të ardhshme me Steve Kazee gjatë një interviste me Us Weekly. Këngëtarja...

Rinumërimi i votave në Rrogozhinë, shpallet fitues kandidati i PS

Ka përfunduar rinumërimi i votave në Bashkinë e Rrogozhinës dhe rezultati mbetet e pandryshuar, me kandidatin e PS fitues.Kandidati i PS, Edison Memolla ka...