23.8 C
Skopje

Роналдо е убеден во пласман во Катар: Имам 181-на причина за гордост!

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо со мислите веќе е во ноември и квалификациските мечеви за пласман на СП во Катар идната година. На 14 ноември Португалија на домашен терен можно е визата за Катар да ја заверува токму против селекцијата на Србија, со која во Белград одиграа 2-2 во март годинава.

По вчерашниот триумф кај Луксембург, Србите се лидери во групата со бод повеќе од Португалија, но и одигран еден меч повеќе.

„Секогаш е иста гордоста кога ја претставуваш земјата и кога ги облекувам нашите бои. Уште еден тест, уште еден тест, се следиме меѓусебно и имаме иста амбиција, во соништата и кон непроменетата цел која ја одредивме – да играме на историското СП во Катар 2022“ рече синоќа Роналдо по триумфот од 3-0 токму против селекцијата на домаќинот на идниот Мундијал.

Задутре Португалија го пречекува составот на Луксембруг, потоа на 11 ноември гостува кај Ирска и на 14 ноември ја дочекува Србија.

Од друга страна, Србите ги очекува дуел со Азербејџан, па решавачкиот меч (најверојатно) против Португалија.

„Рекордите се секогаш неверојатни, но тие се во служба на националниот тим и секогаш се посебна димензија. Имам 181 натпревар во португалскиот дрес и исто толку причини да бидам горд. Дадов голови против 46 различни селекции и тоа е нешто што никогаш не сум помислил дека е можно. Но, да не застануваме овде, да се бориме уште повеќе. Моќна Португалија“ напиша денеска Роналдо.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Русите нападнаа повеќе од 40 градови во Донбас

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се ранети во напад на руските сили на повеќе од 40 градови во Донбас, тврди украинската армија....

Надал без проблеми во вечерната сесија на Ролан Гарос

Новата шпанска тениска надеж Карлос Алкараз го „преживеа“ второто коло на Ролан Гарос, откако во епска битка од 4 часа и 34 минути,...

Славните личности испратија порака: Доста е, земјата мора да се промени

Американски актери и музичари го кренаа гласот по трагедијата што се случи во основно училиште во Тексас и повикаа на построга контрола на...
Translate »