Princi William flet për ndikimin që muzika e Tina Turner kishte në fëmijërinë e tij – përmes saj ai mban gjallë kujtimin për nënën e tij, Princeshë Diana – Telegrafi

Princi William ka nderuar Tina Turner me një rrëfim të përzemërt për ndikimin që muzika e saj pati në fëmijërinë e tij.

Këngëtarja ikonë ka ndërruar jetë e qetë nga shkaqe natyrore të mërkurën, në shtëpinë e saj në Zvicër, në moshën 83-vjeçare.

Princi i Uellsit pranoi se ishte një adhurues i madh i këngëtares, duke treguar se shpesh herë dëgjonte repertorin me hitet e këngëtares, shkruan Mirror.

Foto: REX

Megjithatë, ai foli edhe për lidhjen emocionale që ka me disa nga këngët e Tinës, duke pranuar se ende dëgjon muzikën e saj në mënyrë që të mbajë gjallë kujtimet e nënës së tij, Princeshës Diana.

Gjatë një interviste të vitit 2021 për përvojën audio të Apple, Time To Walk, William rrëfeu se kishte një ndjeshmëri për hitin e Turner të vitit 1989, “The Best”.

Ai u tha dëgjuesve se nëna e tij e kishte luajtur shpesh këngën ndërsa e çonte atë dhe Harryn në shkollë me konvikt, në mënyrë që t’ua lehtësonte nervat, duke e quajtur atë një “moment të vërtetë familjar”.

Foto: Getty Images

“Kur isha më i ri, unë dhe Harry, ishim në shkollë me konvikt. Dhe nëna ime luante të gjitha llojet e këngëve për të larguar ankthin e kthimit në shkollë”, tha ai.

“Dhe një nga këngët që mbaj mend masivisht dhe më ka mbetur gjatë gjithë kësaj kohe, dhe ende, edhe sot e kësaj dite, e shijoj shumë fshehurazi, është ajo “The Best” e Tina Turner, sepse ulur në sediljen e pasme, duke kënduar larg, ndihej si një moment i vërtetë familjar”, ka thënë Princi.

Foto: Getty Images

“Dhe nëna ime, ajo do të udhëtonte me makinë, duke kënduar me zë të lartë. Dhe ne do të merrnim edhe policin në makinë, ai do të këndonte herë pas here gjithashtu”, kishte deklaruar William.

“Kur e dëgjoj tani, më kthen në ato udhëtime me makinë dhe sjell shumë kujtime për nënën time”, pranoi ai.

Këngëtarja u nda nga jeta në fillim të kësaj jave, ajo kishte luftuar me sëmundjen për një kohë të gjatë, duke iu nënshtruar një transplanti të veshkave në vitin 2017 dhe duke luftuar me presionin e lartë të gjakut. /Telegrafi/

TË FUNDIT

Rinumërimi i votave në Rrogozhinë, shpallet fitues kandidati i PS

Ka përfunduar rinumërimi i votave në Bashkinë e Rrogozhinës dhe rezultati mbetet e pandryshuar, me kandidatin e PS fitues.Kandidati i PS, Edison Memolla ka...

Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare shprehen skeptikë. A do t’i dëgjojë Kurti kërkesat e Escobarit e Lajçakut?!

Gjatë kësaj të hëne në një vizitë zyrtarë do të qëndrojnë i dërguari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel...

Kush e inicioi arrestimin e artistëve në Bujanoc? – Pse po përmendet Shqiprim Arifi?

Sonte u raportua për arrestimin e drejtorit të Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc dhe producentit e aktorit Gani Veseli. Ata pas arrestimit u morën...

Arrihet ujdia në BE për azilkërkuesit

Pas disa orësh bisedimesh në takimin e Luksemburgut, ministrat e brendshëm të BE-së i dhanë dritën jeshile reformës së zgjeruar të procedurës së...