3.8 C
Skopje

Престанете веднаш: Овие грешки ги правите после јадење, а многу се штетни за вашето здравје


ECA

Луѓето често имаат нездрави навики со кои несвесно си го нарушуваат сопственото здравје, дури и ако правилно се хранат.

Здравата исхрана е клучна за здрав живот, но само тогаш кога е проследена со здрави навики.

Затоа, избегнувајте ги следниве грешки после оброк:

1. Јадете овошје

Ако овошјето е дел до оброкот, тогаш сите негови јаглехидрати, влакна, витамин и ензими, ви се добредојдени. Но, ако посакате да го јадете со полн стомак, тогаш организмот многу тешко ќе го свари.

2. Пиете чај

Танините од чајот ја попречуваат апсорпцијата на железо во организмот, со што се попречува неговото максимално дејство, а можат да влијаат и на падот на нивото на овој важен минерал. И покрај здравата исхрана, оваа лоша навика може да ве чини анемија, чии симптоми се замор, слабост, вртоглавица и лоша циркулација.

3. Пиете сокови, посебно газирани

Иако многумина мислат дека сокот ќе и биде добредојден после обилен оброк – факт е дека течноста ќе ги разблажи соковите во стомакот и на тој начин ќе се забави варењето. Експерти велат дека после јадење е најдобро да се почека за консумирање на било каква течност.

4. Палите цигара

Пушењето никако не може да биде дел од здравата исхрана, а посебно не кога цигара ќе се запали веднаш после јадење. Оваа навика му одзема на организмот значајна количина на кислород кој е неопходен за правилно варење на храната, а телото тогаш апсорбира многу повеќе канцерогени материи од димот од цигарата.

5. Се туширате

Ако ви се брза, па после оброк планирате брз туш пред излегување, размислете малку за тоа. Додека се туширате во топла вода, температурата на телото благо расте, па нашиот организам добива сигнал дека малку повеќе крв се испраќа до кожата, а не до желудникот, на кого му е потребен квалитетен прилив на крв за подобро варење.

6. Одите на спиење

Ако уште не знаете зошто не е добро да го смирите организмот после јадење, сетете се дека на поединчени видови на храна им е потребно малку повеќе активност и време за да се разградат. Со спиењето ќе морате уште повеќе да го забавите тој процес.

извор:курир.мк

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Лајпциг го отпуштија Марч по лошиот старт на сезоната

РБ Лајпциг го отпуштија тренерот, Американецот Џеси Марч по поразот од Унион Берлин и лошиот старт на сезоната 2020/21. Марч беше избран како наследник...

Мурињо до новинарите: Вашата работа е многу полесна, затоа заработувам многу повеќе од вас

Жозе Мурињо повторно ги загуби нервите откако неговата Рома колабираше со 0:3 пораз од Интер, по што бесот го искали на новинарите. Хакан Чалханоглу,...

Милан имаат најдобар старт на лигата од 2003, ќе изддржат ли?

Милан се единствени лидер во Серија А првпат по 10 месеци, а го имаат и најдобриот старт на една сезона од 2003/04, подгревајќи...

Милан рутинирано со „фенерџијата“ – сега се највисоко во Серија А

Фудбалерите на Милан лесно, рутинирано, според очекуваното со 2-0 славеа на денешниот меч против Салернитана во рамки на 16. коло во Серија А. „Фенерџијата“...
Translate »