Pamje nga thellësia e detit që tregojnë aeroplanmbajtësen japoneze – për herë të parë – që nga fundosja e saj nga amerikanët gjatë Luftës së Dytë Botërore – Telegrafi


Eksploruesit e detit kanë kapur pamje të pabesueshme të mbetjeve të tri anijeve ikonë nga Lufta e Dytë Botërore.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, qindra milje larg Midway Atoll, pothuajse në gjysmë të rrugës midis SHBA dhe Japonisë, imazhet janë fotografitë e para nga afër të një aeroplanmbajtëse japoneze që nga fundosja e saj në vitin 1942.

Kjo është një nga fotografitë e para nga afër të një aeroplanmbajtëse japoneze që nga fundosja e saj në vitin 1942.

Anija Eksplorimi Nautilus, e operuar nga organizata jofitimprurëse Ocean Exploration Trust, kreu kërkimet rreth rrënojave.

Një nga armët e mëdha në kuvertën e poshtme të Kaga. Aeroplanmbajtësja ishte ndërtuar fillimisht si një luftanije.

Përveç Akagi, që u gjet për herë të parë në vitin 2019, ekipi kreu gjithashtu kërkimet e para gjithëpërfshirëse të Kaga të Marinës Perandorake Japoneze dhe USS Yorktown.

Aeroplanmbajtësja japoneze Akagi – para se të fundosej gjatë betejës së Midway.

USS Yorktown u zbulua 25 vjet më parë në maj të vitit 1998 gjatë një ekspedite të përbashkët të Marinës së SHBA dhe të Shoqatës Kombëtare Gjeografike të udhëhequr nga Robert Ballard, themeluesi i Ocean Exploration Trust, në bashkëpunim me Marinën.

Beteja ndodhi rreth 1300 milje në veriperëndim të Hawait – pothuajse saktësisht në gjysmën e rrugës midis Shteteve të Bashkuara dhe Japonisë në mes të Oqeanit Paqësor.

Automjetet me telekomandë u përdorën për të kapur imazhe të anijeve me misionin që përfshinte më shumë se 100 ekspertë nga vende të ndryshme. /Telegrafi/

TË FUNDIT

Shqipëri, merren në mbrojtje dy prokurore

Mbrojta ndaj prokurores Musabelli dhe Selimit, që ende e ka statusin e magjistrates, ka ardhur pas rrëfimit të të penduarit të drejtësisë, Artan Tafani,...

Roma rikthehet tek fitorja, Atalanta shpërdoron ndaj Juventusit

Roma mundi Frosinonen në javën e 7 të Serie A duke marrë frymë thellë, të paktën për momentin, nga luhatjet e mëdha në...

Nga mesnata benzina lirohet, nafta shtrenjtohet

Komisioni Rregullator për Energjetikë solli vendimin, me të cilin bëhet ulja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 0,25 %...

Petkoviç: Kërkojmë nga KFOR-i dhe EULEX-i të jenë objektivë

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, ka thënë ditën e stome se autoritetet në Serbi nuk janë duke kërkuar...