0.8 C
Skopje

Овој сок го подобрува расположението и здравјето, еве како да си го направите


ЗАБАВА ЗДРАВЈЕECA

Овој природен сок делува против уморот, лошото расположение и здравјето подобро и од некои лекови.

Потребни состојки за четири чаши:

4 шолји ладна вода

2 кафени лажички куркума во прав

4 кафени лажички јаворов сируп или мед

1 лимон или лимета

1 портокал

малку црн бибер

Сите состојки ставете ги во стаклен бокал и добро промешајте. Пијте го сокот свеж и не го чувајте подолго од еден ден. Се препорачува да го чувате во фрижидер.

Доволна е една чаша од овој сок во денот за да го подобрите расположението, да го зајакнете имунитетот и да го прочистите организмот. Овој сок исто така се препорачува за луѓето кои сакаат да ослабат бидејќи го забрзува метаболизмот.

Ако се прашувате зошто се додава бибер во овој напиток, тоа е бидејќи биберот го засилува дејството на куркумата.

извор:курир.мк

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Милан имаат најдобар старт на лигата од 2003, ќе изддржат ли?

Милан се единствени лидер во Серија А првпат по 10 месеци, а го имаат и најдобриот старт на една сезона од 2003/04, подгревајќи...

Милан рутинирано со „фенерџијата“ – сега се највисоко во Серија А

Фудбалерите на Милан лесно, рутинирано, според очекуваното со 2-0 славеа на денешниот меч против Салернитана во рамки на 16. коло во Серија А. „Фенерџијата“...

По филмот „Тома“, за Џеј ќе се снима филм „Недела“

По големиот успех што го постигна филмот „Тома“ посветен на животот на Тома Здравковиќ, најавено е снимањето на биографски филм за уште еден...
Translate »