13.8 C
Skopje

Osmani flet nga Ohri për Albanian Post: Status Quo-ja është në dobi të Federatës Ruse

Ministri i Punëve të Jashtme në qeverinë e Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, në një intervistë për Albanian Post, nga qyteti i Ohrit, ku do të mbahet takimi në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, është shprehur se Shkupi e mbështet një marrëveshje që ka njohjen reciproke në qendër.

“Pozicioni ynë si Maqedoni e Veriut është që të përkrahim procesin e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë, me një marrëveshje gjithëpërfshirëse që ka në qendër njohjen reciproke. Status-Qou-ja nuk është në dobi të asnjërës, vetëm në dobi të Federatës Ruse është ky pozicion”, tha Osmani për AP.

Po ashtu, Osmani potencoi se momentumi gjeopolitike dhe “përkushtimi i komunitetit ndërkombëtar që është i jashtëzakonshëm, nuk mendoj se është i përhershëm, dhe se duhet të shfrytëzohet”.

Tutje, kryediplomati maqedonas simbolikën e mbajtjes së takimit në mes të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandër Vucic, në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, në Ohër tha se vetë “fakti që mbahet këtu është një njohje për shtetin në sferën ndërkombëtare”.

“Maqedonia e Veriut, nga një shtet që deri dje ka qenë në proces konsolidimi, tani është bërë kontribuues për stabilitetin në rajon”.

Gazetari Valon Rashiti gjatë intervistës me ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë Veriore, Bujar Osmani

Ai theksoi se roli i tyre këtu është për t’i inkurajuar palët pjesëmarrëse në dialog dhe se proceset që i ka kaluar ky shtet, e bëjnë kredibil për të organizuar takime të tilla.

“Edhe si vend anëtar i NATO-s edhe si kryesues i OSBE-së, kryesisht për shkak të storieve të saja  të suksesshme që janë bërë këtu, si marrëveshja e Ohrit, marrëveshja e Prespës, pra kjo i jep kredibilitet vendit për të luajtur këtë rol; e dyta, fakti që mbahet në Ohër, në të njëjtën rezidencë ku është mbajtur dialogu për marrëveshjen e Ohrit është mirënjohje për marrëveshjen e Ohrit”, potencoi Osmani.

Në hollin e hotelit ku do të mbahet takimi në mes të Kurtit dhe Vucic’it, i pari i ekzekutivit kosovar takoi kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti dhe ministrin e jashtëm, Bujar Osmani.

Osmani këtë takim me Kurtin e konsideron si garanci që i lideri i BDI-së, Ahmeti ia dha me vetë prezencën e tij kryeministrit kosovar “që të ketë besim në bashkësinë ndërkombëtare”.

“Ardhja këtu sot e Ali Ahmetit, për të biseduar me kryeministrin Kurti është një dëshmi për të treguar se – ai vetë i ka shtyrë të gjitha proceset me bashkësinë ndërkombëtare, dhe nuk ka dalur asnjëherë i zhgënjyer nga ky bashkëpunim dhe nga ky besim tek Uashingtoni dhe tek Brukseli”, tha ai.

Pasi që e takoi në mëngjes Kurtin, Osmani thotë se ka disponim nga delegacioni i Kosovës “për të gjetur një zgjidhje”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin.
Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

TË FUNDIT

Ukraina: Luftimet për Bakhmutin në fazë intensive, armiku pësoi humbje të shumta

Autoritetet ukrainase vlerësojnë se luftimet për kontrollin e Bakhmutit janë në fazën më intensive. Të dyja palët po përpiqet të kenë kontrollin e...

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë këtë javë.   Grossi deklaroi se qëllimi i...

KQZ certifikon 11 kandidatë për zgjedhjet e 23

Komisioni Qendror Zgjedhor në Kosovë ka certifikuar kandidatët të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit të këtij viti në katër...

“Sylvinho ka vetëm 6 ditë punë”/ Hafizi në “Studio Sport”: Asllani dhe Bajrami nuk lihen në stol

Astrit Hafizi, ish-trajner i përfaqësues kuqezi mendon se presioni ndaj Sylvinhos për të kualifikuar në Europian përsa kohë, u ndërtua gabim strategjia për...