10.8 C
Skopje

Осимен со нов гол, Наполи со совршени шест победи во шест меча

Наполи продолжи со совршениот старт на сезоната во Серија А, забележувајќи ја шестата победа во шестиот меч, триумфирајќи со 2:0 над Каљари, а нигерискиот напаѓач Виктор Осимен го постигна својот шести гол оваа сезона за да биде најдобар стрелец во топ 5 лигите заедно со Карим Бензема од Реал Мадрид.

Македонскиот репрезентативец, Елиф Елмас повторно доби дваесетина минути од страна на тренерот Лучано Спалети, кој имаше старт каков што никој не очекуваше на стадионот „Диего Марадона“.

Осимен ги „начна“ Каљари уште во 11. минута од мечот, по што капитенот Лоренцо Инсиње во 57. минута од пенал ги постави конечните 2:0. Наполи сега има 18 поени на врвот на табелата, пред Милан со 16 и Интер со 14.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Минимален триумф на Херта против Борусија (М)

Фудбалерите на Херта во Берлин со 1-0 славеа на дуелот против Борусија од Менхенгладбах во последниот саботен меч од деветтото коло. Стрелец на единствениот...

„Граѓаните“ победнички кај Брајтон, ја завршија работата за 18 минути

Фудбалерите на Манчестер Сити со 4-1 славеа на гостувањето кај Брајтон во рамки на 9. коло во Премиерлигата.Гостите целата работа ја завршија за...

Роналдо: Ќе им ја затнам устата на сите!

Пред утрешното премиерлигашко дерби Манчестер Јунајтед – Ливерпул, првата ѕвезда на „црвените ѓаволи“ во ексклузивно интервју за „Скај Спортс“ порача дека ќе ги...

Валенсија собра бод во 98. минута, Алавес триумфираше кај Кадиз

Во првите два саботни натпревари од 10. коло во шпанската Ла Лига домашните тимови немаа голема причина за задоволство. Предмалку Кадиз на домашен терен...
Translate »