10.8 C
Skopje

Непоразениот Фрајбург со голема победа се прости од стадионот „Шварцвалд“

Фрајбург го продолжи фантастичниот старт на бундеслигашката сезона, победувајќи ги со 3:0 Аугзбург во неделната програма во шестото коло, по кое само тие и лидерите Баерн Минхен се клубовите без пораз.

Мечот против Аугзбург, домаќините го решија уште во првиот половина час на „Драјзамштадион“ – Лукас Кублер им донесе водство уште во шестата минута, пред Лукас Холер во 25. минута да зголеми на 2:0. Во 33. минута, Италијанецот Винченцо Грифо од пенал успеа да ги постави конечните 3:0.

Ова беше последен меч на Фрајбург на нивниот „Шварцвалд“ стадион пред преселбата на новиот „СЦ-стадион“, нова фудбалска арена со 34.000 седишта.

БУНДЕСЛИГА, 6.КОЛО

Фрајбург – Аугзбург 3:0

Бохум – Штутгарт 0:0

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Минимален триумф на Херта против Борусија (М)

Фудбалерите на Херта во Берлин со 1-0 славеа на дуелот против Борусија од Менхенгладбах во последниот саботен меч од деветтото коло. Стрелец на единствениот...

„Граѓаните“ победнички кај Брајтон, ја завршија работата за 18 минути

Фудбалерите на Манчестер Сити со 4-1 славеа на гостувањето кај Брајтон во рамки на 9. коло во Премиерлигата.Гостите целата работа ја завршија за...

Роналдо: Ќе им ја затнам устата на сите!

Пред утрешното премиерлигашко дерби Манчестер Јунајтед – Ливерпул, првата ѕвезда на „црвените ѓаволи“ во ексклузивно интервју за „Скај Спортс“ порача дека ќе ги...

Валенсија собра бод во 98. минута, Алавес триумфираше кај Кадиз

Во првите два саботни натпревари од 10. коло во шпанската Ла Лига домашните тимови немаа голема причина за задоволство. Предмалку Кадиз на домашен терен...
Translate »