14.8 C
Skopje

Музички спотови кои не се забораваат | Вечер …1963


 

На 1 август 1981 година, кога гледачите во Соединетите Американски Држави го сменија телевизискиот канал наидоа на нешто тогаш сосема ново – Нил Армстронг се шета на Месечината. Меѓутоа, за време на снимањето, одеднаш се слушна гласот на дисџокеј кој вели: „Дами и господа, рокенрол“. ТВ-каналот беше наречен MTV и со неверојатна брзина го промени пристапот кон создавање музика и видео. Гледачите со нетрпение го очекуваа секое ново видео на нивните омилени уметници, а убавината беше во тоа – во исчекувањето. Сите сакаа да имаат пристап до MTV, а изведувачите се натпреваруваа да видат кој има подобро видео. Сите жанрови – од хипхоп до гранџ, поп-фајт бендови до метал – станаа дел од мејнстримот. Денес, четири децении по почетокот, MTV за жал веќе не е толку популарен, но видео културата продолжува да постои – предизвикувајќи контроверзии и дискусии.Од бесконечниот број музички спотови, светот десетина ги смета за најкреативни.

Лејди Гага -Bad Romance

Ако има едно видео што најверодостојно ќе ја претстави естетиката на Лејди Гага во доцните 2000-ти, тоа е песната “Лоша романса”. Половина технички хорор на Кјубрик, половина авангардна модна ревија и делумно омаж на танцот на Мајкл Џексон, BadRomance ја покажува целата имагинација на Лејди Гага. Кореографија која потсетува на трилер, мафија, костими за латекс и потпетици од Александар Меквин-видеото е невообичаена комбинација на различни стилови, шоу-бизнис, секс и ќе ве натера да пеете цел ден.

БритниСпирс -…BabyOneMoreTime

На овој начин таа го освои светот, како шеснаесетгодишна средношколка во униформа со коњско опавче. Бритни беше таа што предложи, денес култно, видеото да се снима во училиште. Здодевно на часови, Бритни нестрпливо го чека звукот на ѕвончето за да скокне од столот и да ја изведе оригиналната кореографија во салата која многумина и денес ја сакаат. Видеото е снимено во истото училиште каде што е снимен филмот „Брилијантен“.

Мајкл Џексон

-BillieJean

Ова е видео кое го шокираше светот, откровение за тоа колку уметноста е подготвена да ги помести границите. Тој го прикажа кралот на попот како се лизга низ воздухот, танцувајќи на тротоарот како Џин Кели во мјузиклот „Американец во Париз“. Неговото лице, неговиот глас, неговото тело – се чини дека се опседнато со нешто туѓо. Тој е многу ранлив додека не започне да танцува, и во тој момент сè изгледа можно. БилиЏин преку ноќ стана сензација на МТВ, а денес важи за безвременски хит. Ова е видео кое ја претставува дефиницијата за културна и емоционална кулминација.

 

 

Мадона – Vogue

Логично беше дека еден од најголемите хитови на сите времиња е придружен со подеднакво добро црно-бело видео. Кореографијата е комбинација на феминистички став и сексуална непослушност. Вистинска модна ревија. Она што го комплетира е прегледот на Мадона за многу холивудски легенди, од Грета Гарбо до Бети Дејвис.

Бијонсе–Formation

На овој проект, Бијонсе соработуваше со режисерката Мелиса Мацукас која најде инспирација во форма на Маја Ангела, Октавија Батлер и Тони Морисон, гледајќи наназад во важните моменти во историјата на Афроамериканците. Таа го објави видеото во првата недела од одбележувањето на BlackHistoryMontha 2016. Неколку дена подоцна, таа изведе песна на настанот во Супер Боул, опкружена со танчари облечени како црни пантери.

 

Кание ВестRunaway

Опишана како многу лична песна, “Рунавеј” ги изразува мислите на Вест за неговите пропаднати односи, како и за прифаќањето на начинот на кој медиумите го претставуваат. Зборовите на песната кажуваат за критиката со која тој беше изложен во минатото. Видеото привлече големо внимание бидејќи претходната година Кание го прекина говорот на ТејлорСвифт на доделувањето на MTV наградите, велејќи дека Бијонсе сè уште го има „едно од најдобрите видеа на сите времиња“. Инцидентот беше јавно критикуван. Покрај редовното музичко видео за Runaway, Кание објави и истоимен филм од триесет и пет минути, кој ги вклучува повеќето песни од неговиот албум MyBeautifulDarkTwistedFantasy.

Били ЕјлишWhenThePartyIsOver

Видеото започнува со русокосата Били која седи во бела соба пред да испие црна течност од чаша. Црни солзи течат по образите и оставаат дамки на облеката и подот. Многумина веруваа дека младата пејачка пронашла инспирација во алтернативната насловна страница на ЕП на Лејди Гага TheFameMonster, но Ајлиш тврди дека била инспирирана од цртежот на обожавателка која ја нацртала со црно.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Граѓаните“ победнички кај Брајтон, ја завршија работата за 18 минути

Фудбалерите на Манчестер Сити со 4-1 славеа на гостувањето кај Брајтон во рамки на 9. коло во Премиерлигата.Гостите целата работа ја завршија за...

Роналдо: Ќе им ја затнам устата на сите!

Пред утрешното премиерлигашко дерби Манчестер Јунајтед – Ливерпул, првата ѕвезда на „црвените ѓаволи“ во ексклузивно интервју за „Скај Спортс“ порача дека ќе ги...

Валенсија собра бод во 98. минута, Алавес триумфираше кај Кадиз

Во првите два саботни натпревари од 10. коло во шпанската Ла Лига домашните тимови немаа голема причина за задоволство. Предмалку Кадиз на домашен терен...

Селма Хаек наговарала дефанзивец на Ајакс да се пресели во Рен

Дефанзивецот на холандски Ајакс, Едсон Алварез предизвика големо внимание со соопштението дека малку неостасувало да го напушти клубот од Амстердам по наговор на...
Translate »