14.8 C
Skopje

Мустафа Ахмед одушевен со Охрид и езерото, нашите пијалаци, ајварот, македонските сирења….


Харизматичниот Мустафа веќе научил по малку да го зборува и македонскиот јазик. Бил на повеќе места низ државава, а на неговиот Тик-Ток профил пишува#1 Black Macedonian Entertainer

Мустафа Ахмед е дечко од далечните арапски земји, а тој е одушевен со Македонија и пред сè со македонските традиционални јадења. На неговиот Тик-Ток профил пишува:#1 Black Macedonian Entertainer, а профилот му е исполнет со интересни вистински работи за Македонија, и, пред сè, исполнет со слики и приказни за вкусна македонска храна. Мустафа Ахмед е човек кој неверојатно силно го привлече вниманието деновиве на голем број Македонци, ни ги исполни срцата.                Неговите следбеници му предлагаат што е тоа следното што треба да испроба од нашата традиционална македонска кујна, а тој одговара на нивните желби и тоа го документира во интересни видеа.

Покажува дека е фасциниран од нашата храна и пијалаци, но признава дека некои работи за него се и доста чудни.
Харизматичниот Мустафа веќе научил по малку да го зборува и македонскиот јазик. Бил на повеќе места низ државава, а неодамна го посетил и Охрид, а самото езеро го освои.
Досега има посетено 32 земји, ја напуштил работата за да патува низ земјите од Балканот, па одлучил да живее три месеци во Македонија, во Скопје велејќи дека воопшто не се покајал, дека е жално што ние самите си ја плукаме државата, тој тоа го забележал. По сè изгледа дека Мустафа ја засакал Македонија така што останува непознато до кога ќе остане овде, но познато е дека со секоја нова фотографија е одушевен со земјата во која е роден ајварот, пинџурот, лутеницата, селското месо, домашните пити, вкусните  македонски сирења…

НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Граѓаните“ победнички кај Брајтон, ја завршија работата за 18 минути

Фудбалерите на Манчестер Сити со 4-1 славеа на гостувањето кај Брајтон во рамки на 9. коло во Премиерлигата.Гостите целата работа ја завршија за...

Роналдо: Ќе им ја затнам устата на сите!

Пред утрешното премиерлигашко дерби Манчестер Јунајтед – Ливерпул, првата ѕвезда на „црвените ѓаволи“ во ексклузивно интервју за „Скај Спортс“ порача дека ќе ги...

Валенсија собра бод во 98. минута, Алавес триумфираше кај Кадиз

Во првите два саботни натпревари од 10. коло во шпанската Ла Лига домашните тимови немаа голема причина за задоволство. Предмалку Кадиз на домашен терен...

Селма Хаек наговарала дефанзивец на Ајакс да се пресели во Рен

Дефанзивецот на холандски Ајакс, Едсон Алварез предизвика големо внимание со соопштението дека малку неостасувало да го напушти клубот од Амстердам по наговор на...
Translate »