10.8 C
Skopje

Мурињо: Судијата и ВАР го расипаа римското дерби

Жозе Мурињо, нормално, не беше задоволен по поразот на неговата Рома со 3:2 во римското дерби против Лацио, оценувајќи дека и покрај тоа што италијанскиот фудбал е напреднат, судијата и ВАР системот го уништиле големиот меч.

Додека ривалскиот тренер, Маурицио Сари по крајот на мечот отиде да слави со орелот, маскотата на Лацио, Мурињо ги повика своите играчи на теренот и им оддржа говор.

„Тоа што го кажавме останува само за нас. Сакав веднаш да зборувам со нив, без интимноста во соблекувалните. Прво да кажам нешто позитивно – италијанскиот фудбал е многу напреднат од пред 10 години. Квалитетот на напаѓачкиот фудбал, желбата за победа е далеку повисока. Но, за жал, фантастичниот натпревар беше уништен од судијата и од ВАР, кои не беа на високо ниво. Вториот гол можеше да биде за 1:1 а не за 2:0, вториот жолт картон на Лукас Леива не дојде кога требаше да го смени мечот. Мојот тим беше подобар на теренот, доминиравме, им создадовме многу проблеми, но судијата им дозволи да прават што сакаат“, вели Мурињо.

Лацио го доби огненото римско дерби – Педро славеше пред Мурињо!

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Минимален триумф на Херта против Борусија (М)

Фудбалерите на Херта во Берлин со 1-0 славеа на дуелот против Борусија од Менхенгладбах во последниот саботен меч од деветтото коло. Стрелец на единствениот...

„Граѓаните“ победнички кај Брајтон, ја завршија работата за 18 минути

Фудбалерите на Манчестер Сити со 4-1 славеа на гостувањето кај Брајтон во рамки на 9. коло во Премиерлигата.Гостите целата работа ја завршија за...

Роналдо: Ќе им ја затнам устата на сите!

Пред утрешното премиерлигашко дерби Манчестер Јунајтед – Ливерпул, првата ѕвезда на „црвените ѓаволи“ во ексклузивно интервју за „Скај Спортс“ порача дека ќе ги...

Валенсија собра бод во 98. минута, Алавес триумфираше кај Кадиз

Во првите два саботни натпревари од 10. коло во шпанската Ла Лига домашните тимови немаа голема причина за задоволство. Предмалку Кадиз на домашен терен...
Translate »