13.8 C
Skopje

Marrin fund kundërshtitë/ Erdogan: Kemi pranuar procesin e anëtarësimin të Finlandës në NATO


Turqia ka pranuar pas shumë kundërshtimesh nisjen e procesit të anëtarësimit të Finladës në NATO. Lajmi u bë i ditur nga vetë presidenti turk, Tajip Erdogan, i cili deklaroi se Turqia ka endosur të nisë procesin e ratifikimit të pranimit të Finlandës në NATO.

 

“Ne kemi vendosur të fillojmë procesin e ratifikimit parlamentar të Protokollit të pranimit të Finlandës në NATO,” tha Erdogan.

 

Finlanda së bashku me Suedinë bën të ditur synimin e tyre për t’u bashkuar me NATO-n në maj, pasi pushtimi rus i Ukrainës shkaktoi një ndryshim të papritur në qëndrimet ndaj anëtarësimit në bllok.

 

Erdogan shtoi se beson që NATO do të bëhet edhe më e fortë nëpërmjet anëtarësimit të Finlandës dhe do të luajë një rol më efikas në ruajtjen e sigurisë dhe stabilitetit global.

 

“Me përfundimin e procesit të ratifikimit, marrëdhëniet tona me Finlandën do të forcohen në bazë të Aleancës së NATO-s”, tha ai.

 

TË FUNDIT

KQZ certifikon 11 kandidatë për zgjedhjet e 23

Komisioni Qendror Zgjedhor në Kosovë ka certifikuar kandidatët të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit të këtij viti në katër...

“Sylvinho ka vetëm 6 ditë punë”/ Hafizi në “Studio Sport”: Asllani dhe Bajrami nuk lihen në stol

Astrit Hafizi, ish-trajner i përfaqësues kuqezi mendon se presioni ndaj Sylvinhos për të kualifikuar në Europian përsa kohë, u ndërtua gabim strategjia për...

KRRE-ja vendosi: Nga mesnata çmime të reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator për Energjetikë solli vendimin, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 0,23 %...

Shefja e diplomacisë shqiptare, Olta Xhaçka sot në Shkup

Ministrja për Evropë dhe Punë të Jashtme e Republikës së Shqipërisë, Olta Xhaçka sot do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Maqedoni të Veriut,...