10.8 C
Skopje

Ленс го освои „Велодром“ за второ место во Франција

И покрај фантастичните инспирирани 15 минути на Димитри Паје, Олимпик Марсеј загуби дома со 2:3 од Ленс, кои изненадувачки се искачија на второто место во француската Лига 1 зад недостижните Пари Сен-Жермен.

Човек на мечот за Ленс беше Флоријан Сотока – тој прво во 9. минута од пенал ги донесе гостите во водство, за во 27. минута да му асистира на Франковски за 0:2. Потоа на сцена стапи Паје, кој во 33. минута намали на 1:2, за во 45. минута од пенал да израмни на 2:2. Човек на одлука на мечот беше повторно Сотока, кој му аситираше на Весли Саид во 71. минута за голема победа на Ленс.

ЛИГА 1, 8.КОЛО

Марсеј – Ленс 2:3

Бордо – Рен 1:1

Брест – Мец 1:2

Ремс – Нант 3:1

Троа – Анжер 1:1

Клермон – Монако 1:3

НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Граѓаните“ победнички кај Брајтон, ја завршија работата за 18 минути

Фудбалерите на Манчестер Сити со 4-1 славеа на гостувањето кај Брајтон во рамки на 9. коло во Премиерлигата.Гостите целата работа ја завршија за...

Роналдо: Ќе им ја затнам устата на сите!

Пред утрешното премиерлигашко дерби Манчестер Јунајтед – Ливерпул, првата ѕвезда на „црвените ѓаволи“ во ексклузивно интервју за „Скај Спортс“ порача дека ќе ги...

Валенсија собра бод во 98. минута, Алавес триумфираше кај Кадиз

Во првите два саботни натпревари од 10. коло во шпанската Ла Лига домашните тимови немаа голема причина за задоволство. Предмалку Кадиз на домашен терен...

Селма Хаек наговарала дефанзивец на Ајакс да се пресели во Рен

Дефанзивецот на холандски Ајакс, Едсон Алварез предизвика големо внимание со соопштението дека малку неостасувало да го напушти клубот од Амстердам по наговор на...
Translate »