-1.2 C
Skopje

Лајпциг го отпуштија Марч по лошиот старт на сезоната

РБ Лајпциг го отпуштија тренерот, Американецот Џеси Марч по поразот од Унион Берлин и лошиот старт на сезоната 2020/21.

Марч беше избран како наследник на Јулијан Нагелсман на „Ред бул арената“ по заминувањето на тренерот во Баерн Минхен, откако претходно успешно работеше во сестринскиот клуб Ред Бул Салцбург во Австрија.

Но, по само три месеци на чело на клубот, 48-годишниот Марч останува без работа по 2:1 поразот од Унион Берлин во петокот. Неговиот асистент Ахим Бајерлорцер ќе биде негова замена додека не се постави постојан тренер.

„РБ Лајпциг и тренерот Џеси Марч решија да се разделат со взаемна согласност. Одлуката е резултат на длабинската анализа по мечот со Унион Берлин“, се вели во објавата на бундеслигашот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Трговска и инвестициска соработка на мали и средни претпријатија од Северна Македонија и Бугарија

Агенцијата за поддршка на претприемништвото на Македонија и бугарската Агенција за промоција на мали и средни претпријатија во наредниот период ќе воведуваат нови...

Министерот Нуредини од Софија: Конкретно зборуваме за животната средината каде што имаме многу заеднички теми кои ќе ги бираме во иднина

Софија, 25 Јануари - По завршувањето на пленарната седница на двете Влади во Софија работите продолжија со седниците на адекватните комисии. По седниците на...

МФ Бесими од Софија: Рационален оптимизам каде резултатите ќе бидат одраз на сработеното

Софија, 25 Јануари - По завршувањето на пленарната седница на двете Влади во Софија работите продолжија со седниците на адекватните комисии. По седниците на...
Translate »