Kush e inicioi arrestimin e artistëve në Bujanoc? – Pse po përmendet Shqiprim Arifi?

Sonte u raportua për arrestimin e drejtorit të Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc dhe producentit e aktorit Gani Veseli. Ata pas arrestimit u morën në pyetje nga policia serbe derisa tashmë edhe janë liruar.

Krejt kjo për shkak të shfaqjes së dy filmave “Heshtja vret” dhe “I pabesi”, filma këta që u financuan nga Qeveria e Republikës së Kosovës, e cila ndau një fond për Luginën, e një pjesë e këtyre parave shkoi edhe për kulturë e art.

Derisa raportohet se arrestimi është bërë për shkak të tematikës së filmave, kjo gjë është hedhur poshtë nga skenaristi i tyre, Shkëlqim Islami.

Islami, përmes një shkrimi në Facebook, tregoi në lidhje me tematikën e filmave dhe hodhi poshtë pretendimet që ata kanë të bëjnë me nacionalizmin.

Por, çka u pa në opinion përmes reagimeve në rrjet, u përmend shumë kryetari i Preshevës Shqiprim Arifi.

Sipas burimeve të afërta të Alsat, Arifi nuk ka lejuar shfaqjen e filmave në Preshevë, dhe kjo ishte arsyeja pse artistët shkuan në Bujanoc për të dhënë premierën e tyre.

Poashtu, duke iu referuar shkrimeve në rrjet, Arifi thuhet të jetë iniciatorë i këtyre arrestimeve.

Disa artistë e quajtën Arifin edhe si bashkëpunëtor të Vuçiqit.

Më poshtë gjeni pamjet nga reagimet:

Kujtojmë se ditë më parë nga Policia e Kosovës është arrestuar avokati i kryetarit të Preshevës, Shqiprim Arifi, Hamdi Jashari, nën dyshimin se ka marrë para për të ndikuar gjyqtarët. E poashtu, ky ndikim lidhet ngushtë me fondet që janë ndarë, pjesë nga këto fonde edhe për filmat e përmendur. /Alsat.mk

 

TË FUNDIT

Ademi: Opozita po mbron interesin e kazinove, tash e dy vite ka bllokuar ligjin për lojra të fatit

Koordinatori i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në konferencë për media ka deklaruar se opozita shqiptare është shndërruar në megafon të opozitës maqedonase,...

Shqipëri, merren në mbrojtje dy prokurore

Mbrojta ndaj prokurores Musabelli dhe Selimit, që ende e ka statusin e magjistrates, ka ardhur pas rrëfimit të të penduarit të drejtësisë, Artan Tafani,...

Roma rikthehet tek fitorja, Atalanta shpërdoron ndaj Juventusit

Roma mundi Frosinonen në javën e 7 të Serie A duke marrë frymë thellë, të paktën për momentin, nga luhatjet e mëdha në...

Nga mesnata benzina lirohet, nafta shtrenjtohet

Komisioni Rregullator për Energjetikë solli vendimin, me të cilin bëhet ulja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 0,25 %...