10.8 C
Skopje

Кој треба да прими трета доза од вакцината против ковид?

Клучен советодавен панел на Американската администрација за храна и лекови (ФДА), под притисок на администрацијата на претседателот Џо Бајден, ја отфрли иницијативата според која третата, т.н. бустер доза на вакцината против COVID-19 е потребна за сите што биле вакцинирани со две дози пред повеќе од шест месеци.

Панел експерти од ФДА одлучија да препорачаат вакцинација со трета бустер доза на Pfizer само за оние над 65 години и оние со висок ризик од тешки последици од COVID-19.

Со оглед на тоа што FDA е најмоќната регулаторна агенција во светот која одобрува употреба на лекови, вклучително и вакцини, можно е нивната одлука да влијае на продолжувањето на политиката за вакцинација во други земји.

Многу е можно Европската агенција за лекови (ЕМА) да заземе сличен став.

„Нашиот комитет за имунизација ги чека, токму официјалните препораки за и ние тој дел, исто така, го препорачаме. Веќе официјално е препорачана бустер дозата за имунокомпромитираните пациенти, тие кои се на хронична дијализа, меѓутоа треба да помине да помине временски период од шест месеци. Луѓето може да се пријават“, изјави во почетокот на месецов министерот за здравство Венко Филипче.

Трета доза за сите  – засега е неоправдана

Примената на дополнителни дози на вакцина против COVID-19 кај целата популација засега не е оправдана, оценија пред пет дена експерти од СЗО и американската ФДА.

„Вакцините, достапни во ограничени количини, ќе спасат најмногу животи ако се дадат на луѓе со висок ризик од тешка ковид и кои сѐ уште не се вакцинирани“, пишуваат експерти во британското медицинско списание The Lancet.

„Тековните податоци не ја покажуваат потребата за ревакцинација на целата популација, каде што ефикасноста против тешките форми останува висока“, продолжува групата меѓународни експерти, која вклучува експерти од Светската здравствена организација и ФДА и неколку истражувачки организации од целиот свет.

Можноста за дополнителна, обично трета, доза за целата популација е предмет на жестока дебата.

Во земји како Франција, започна вакцинација од трета доза за некои категории на население –  најстарите (шест месеци по вакцинацијата) и лицата со ослабен имунитет.

Овие земји го оправдуваат ова со пад на ефикасноста наспроти делта варијантата и се чини дека овој пад се интензивира со текот на времето.

Некои отидоа подалеку. Во Израел, третата доза е достапна за секој на возраст над 12 години, пет месеци по вакцинацијата. САД започнуваат дополнителна кампања за вакцинација на 20 септември, почнувајќи од најстарите.

Но, СЗО постојано го отфрла принципот за дополнително имунизирање на целото население и верува дека мерката не е научно заснована и ја нагласува нееднаквоста со сиромашните земји.

Експертите чија статија беше објавена во The Lancet веруваат дека, дури и ако нивото на антитела се намали со текот на времето кај вакцинираните луѓе, тоа не значи дека вакцините се помалку ефикасни против тешките форми на болеста.

Тие нагласуваат друг аспект на имунолошкиот одговор, клеточен имунитет, што е потешко да се измери.

Покрај тоа, тие препорачуваат развој на дополнителни вакцини специјално дизајнирани за отпорни варијанти што може да се појават во иднина, наместо да користат дополнителни дози на постоечки вакцини.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Минимален триумф на Херта против Борусија (М)

Фудбалерите на Херта во Берлин со 1-0 славеа на дуелот против Борусија од Менхенгладбах во последниот саботен меч од деветтото коло. Стрелец на единствениот...

„Граѓаните“ победнички кај Брајтон, ја завршија работата за 18 минути

Фудбалерите на Манчестер Сити со 4-1 славеа на гостувањето кај Брајтон во рамки на 9. коло во Премиерлигата.Гостите целата работа ја завршија за...

Роналдо: Ќе им ја затнам устата на сите!

Пред утрешното премиерлигашко дерби Манчестер Јунајтед – Ливерпул, првата ѕвезда на „црвените ѓаволи“ во ексклузивно интервју за „Скај Спортс“ порача дека ќе ги...

Валенсија собра бод во 98. минута, Алавес триумфираше кај Кадиз

Во првите два саботни натпревари од 10. коло во шпанската Ла Лига домашните тимови немаа голема причина за задоволство. Предмалку Кадиз на домашен терен...
Translate »