Italia nën presion nga emigrantët/ Meloni dhe Von Der Leyen priten me protesta në Lampeduza


Presidentja e Komisioniet Euroian Ursula Von Der leyen dhe kryeminstrja e Italisë Georgia Meloni kanë mbërritur mëngjesin e kësaj të diele në ishullin Italian Lampeduza pas kaosit që është krijuar nga numri i i emigrnatëve gjithnjë në rritje.

 

Në lampeduza ose sic njihet ndryshe ishulli i lepurit jetojnë në total rreth 8000 banorë ndërsa vetëm gjatë javës së fundit raprotohet të kenë mbërritur rreth 10 mijë emigrantë të paligjshëm nga Afrika.

 

Ndërsa që nga fillimi i vitit, janë mbi 120mijë clandestine që kanë bërë transit nga afrika në Lampeduza e më pas drejt Italisë.

 

Rrugës nga aeroprti për në qendrën që vizituan, Meloni e Von der Leyen u perballën me protesta. Banorët bllokuan rrugën dhe kërkuan veprome konkrete e të përshpejtuara për të zgjdhur situatën në ishullin e mbingarkuar.

 

Kryeministrja italiane ftoi shefen e BE për të parë nga afër situatën kritike në ishull ndërsa pret nga ajo vendosjen e burimeve të BE në Tunizi si bllokadë për largimin e emigrantëve përmes detit mesdhe .

TË FUNDIT

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të martën spikat në mënyrë të...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon opozita shqiptare kryesuar nga VMRO-DPMNE. Ademi...

Ademi: Opozita po mbron interesin e kazinove, tash e dy vite ka bllokuar ligjin për lojra të fatit

Koordinatori i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në konferencë për media ka deklaruar se opozita shqiptare është shndërruar në megafon të opozitës maqedonase,...