12.8 C
Skopje

Humbjet në Bakhmut/ Shefi i Wagner: Do të rekrutojmë 30 mijë ushtarë deri në mes të majit


Kreu i grupit ushtarak privat Wagner të Rusisë, Yevgeny Prigozhin, njoftoi se planifikon të rekrutojë rreth 30,000 luftëtarë të rinj deri në mes të majit.

 

Prigozhin pohoi gjithashtu se Wagner rekruton rreth 500 deri në 800 njerëz mesatarisht çdo ditë dhe ndonjëherë deri në 1200 në ditë, raporton CNN.

 

“Ka mundësi që ky numër i të rekrutuarve të ulet pas njëfarë kohe. Megjithatë, nga mesi i majit, ne planifikojmë që numri i luftëtarëve të njësisë të rritet me rreth 30,000, “tha Prigozhin në një mesazh audio të publikuar në Telegram .

 

Javën e kaluar, Prigozhin tha se Wagner po përpiqet të rekrutojë ushtarë nga 42 qytete në Rusi.

 

Wagner e ka përqendruar vëmendjen në rekrutimin e mercenarëve nga klubet sportive, palestrat e boksit dhe palestra të tjera, si dhe burra që kanë përfunduar më parë kontrata gjashtëmujore dhe mund të ripunësohen. Wagner gjithashtu ka rekrutuar një numër të vogël luftëtarësh të huaj. Por shumë nga rekrutët e grupit ushtarak privat besohet se janë vrarë ose plagosur në luftime të rënda rreth qytetit lindor të Bakhmut.

TË FUNDIT

Ukraina: Luftimet për Bakhmutin në fazë intensive, armiku pësoi humbje të shumta

Autoritetet ukrainase vlerësojnë se luftimet për kontrollin e Bakhmutit janë në fazën më intensive. Të dyja palët po përpiqet të kenë kontrollin e...

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë këtë javë.   Grossi deklaroi se qëllimi i...

KQZ certifikon 11 kandidatë për zgjedhjet e 23

Komisioni Qendror Zgjedhor në Kosovë ka certifikuar kandidatët të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit të këtij viti në katër...

“Sylvinho ka vetëm 6 ditë punë”/ Hafizi në “Studio Sport”: Asllani dhe Bajrami nuk lihen në stol

Astrit Hafizi, ish-trajner i përfaqësues kuqezi mendon se presioni ndaj Sylvinhos për të kualifikuar në Europian përsa kohë, u ndërtua gabim strategjia për...