Gjermania drejt mbylljes totale

149

Kancelarja gjermane, Angela Merkel po konsideron ashpërsimin e masave për shkak të pandemisë së coronavirusit, e cila do të nënkuptojë mbylljen e plotë të vendit.

Një numër rekord i vdekjeve nga coronavirusi u regjistruan sot në Gjermani. Më parë, vendi regjistroi numrin më të madh të vdekjeve më 8 janar, kur 1.188 pacientë të infektuar vdiqën, sipas gazetës gjermane.

Sipas Institutit Robert Koch, numri i të infektuarve në baza ditore u rrit me 25,164 raste të reja, kështu që numri i përgjithshëm i të infektuarve është 1,978,590, raporton thelocalgermany.

Në ndërkohë, shkollat, dyqanet që nuk shesin sende ushqimore themelore, bare, restorante, si dhe ambientet për argëtim dhe kulturë janë mbyllur në vend, me masa që janë shtrënguar gradualisht që nga prezantimi i tyre në fillim të nëntorit.

Masat, të cilat përcaktojnë gjithashtu që një familje mund të vizitohet nga vetëm një person jashtë saj, duhet të qëndrojnë në fuqi të paktën deri në fund të janarit. Kancelarja Merkel dhe anëtarët e tjerë të qeverisë kanë paralajmëruar tashmë se masat mund të zgjaten pas janarit.