14.8 C
Skopje

„Економист“ во редакциска колумна ја повика Кристалина Георгиева да се повлече од функцијата директор на ММФ


„Економист“ ја повика директорката на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева, да се повлече од функцијата поради нејзината улога во скандалот со манипулации со податоци поврзани со Кина, додека таа се уште беше во Светската банка.

Според изданието, тој скандал го поткопал влијанието на ММФ.

Влијателниот лондонски магазин во жесток едиторијал истакнува дека наодите од надворешната истрага според која Георгиева извршила притисок врз службениците да ја сменат позицијата на Кина во рангирањето на „Дуинг бизнис“ во 2017 година, ја компромитираа способноста на ММФ да биде чувар на податоците за светските макроекономска статистика.

„Шефот на ММФ мора да биде непристрасен, додека двајца од неговите најголеми акционери, САД и Кина, се во спротивност едни со други во новата ера на геополитичко ривалство“, пишува Економист, додавајќи дека критичарите на мултилатерализмот веќе се повикуваат на наодите како доказ дека меѓународните организации не можат да се спротивстават на Кина.

„Следниот пат кога ММФ ќе се обиде да игра улога на арбитер во валутен спор или да помогне во презакажувањето на долг на држава позајмена од Кина, критичарите на фондот сигурно ќе се повикаат на оваа истрага за да ја поткопа довербата во институцијата. Ете зошто Георгиева, почитуван службеник во неколку меѓународни институции, мора да поднесе оставка“, се вели во уводникот на редакцијата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Граѓаните“ победнички кај Брајтон, ја завршија работата за 18 минути

Фудбалерите на Манчестер Сити со 4-1 славеа на гостувањето кај Брајтон во рамки на 9. коло во Премиерлигата.Гостите целата работа ја завршија за...

Роналдо: Ќе им ја затнам устата на сите!

Пред утрешното премиерлигашко дерби Манчестер Јунајтед – Ливерпул, првата ѕвезда на „црвените ѓаволи“ во ексклузивно интервју за „Скај Спортс“ порача дека ќе ги...

Валенсија собра бод во 98. минута, Алавес триумфираше кај Кадиз

Во првите два саботни натпревари од 10. коло во шпанската Ла Лига домашните тимови немаа голема причина за задоволство. Предмалку Кадиз на домашен терен...

Селма Хаек наговарала дефанзивец на Ајакс да се пресели во Рен

Дефанзивецот на холандски Ајакс, Едсон Алварез предизвика големо внимание со соопштението дека малку неостасувало да го напушти клубот од Амстердам по наговор на...
Translate »