10.8 C
Skopje

Директорката на Хуавеи постигна договор со обвинителството на САД


Финансиската директорка на Хуавеи, Менг Ванџу, кој е во притвор во Канада од 2018 година поради обвинувањата на САД за финансиска измама, ќе може да ја напушти земјата по договор со обвинителите, со што се елиминира еден од главните проблеми во американско -кинеските односи.

Финансиската директорка на „Хуавеј“ и ќерка на основачот на кинеската корпорација, се појави од Ванкувер преку видео врска на сослушувањето пред федералниот суд во Њујорк.

Според „Гардијан“, Министерството за правда испратило поднесок до судот во врска со обвинението што се товари против Менг во овој случај.

Според британскиот весник, во рамките на постигнатиот договор за признавање вина, таа признала некои грешки, а за возврат, федералните обвинители се согласиле прво да го одложат и конечно да се откажат од обвинувањата денес.

Менг беше уапсена на меѓународниот аеродром Ванкувер во декември 2018 година, според американска потерница во која беше обвинета за измама, бидејќи наводно ја измамила банката HSBC во врска со бизнисот на Хуавеи со Иран.

Таа од почетокот ги негираше обвинувањата и се бореше против екстрадиција во САД од Канада, а по апсењето беше во домашен притвор во Ванкувер под надзор на приватното обезбедување, што самата го плаќа според договорот за условно ослободување.

Решавањето на овој случај може да отстрани еден од неколкуте големи спорови меѓу САД и Кина и да придонесе за ослободување на двајца Канаѓани, Мајкл Ковриг, поранешен дипломат и Мајкл Спевор, бизнисмен, кои беа уапсени неколку дена по Менг и обвинети, без докази , за шпионажа наведува Гардијан.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Минимален триумф на Херта против Борусија (М)

Фудбалерите на Херта во Берлин со 1-0 славеа на дуелот против Борусија од Менхенгладбах во последниот саботен меч од деветтото коло. Стрелец на единствениот...

„Граѓаните“ победнички кај Брајтон, ја завршија работата за 18 минути

Фудбалерите на Манчестер Сити со 4-1 славеа на гостувањето кај Брајтон во рамки на 9. коло во Премиерлигата.Гостите целата работа ја завршија за...

Роналдо: Ќе им ја затнам устата на сите!

Пред утрешното премиерлигашко дерби Манчестер Јунајтед – Ливерпул, првата ѕвезда на „црвените ѓаволи“ во ексклузивно интервју за „Скај Спортс“ порача дека ќе ги...

Валенсија собра бод во 98. минута, Алавес триумфираше кај Кадиз

Во првите два саботни натпревари од 10. коло во шпанската Ла Лига домашните тимови немаа голема причина за задоволство. Предмалку Кадиз на домашен терен...
Translate »