0.8 C
Skopje

ЗДРАВСТВО

Убаво е да се грижите за здравјето, не не претерувајте – и ова може да има штетни последици

Едно истражување покажа дека и претераната грижа за здравјето може да се одрази подеднакво лошо колку и неводењето грижа за сопственото здравје. Недоволното движење, лошата исхрана и анксиозноста се на врвот на листата ризици за појава на кардиоваскуларни болести....

И косата ви дава знаци дека нешто не е во ред со вашето здравје – препознајте ги и реагирајте

Според експертите, вашата коса е значаен показател за тоа какво е вашето здравје. Промени во изгледот и здравјето на косата може да укажуваат на посериозни здравствени проблеми или несакани ефекти на одредени лекови. Првутот (не) е опасен: Експертите не...

Кандидата го “јаде“ вашиот организам – еве како да ја препознаете и да ја победите

Поради некои околности, како земањето на антибиотици, природната рамнотежа на бактериите се нарушува и тие можат да се претворат во агресивен облик. Таквите бактерии предизвикуваа низа здравствени проблеми. Модерниот стил на живот со себе донесува и бројни здравствени компликации...

Овој сок го подобрува расположението и здравјето, еве како да си го направите

ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ July 28, 2021 Share0 Овој природен сок делува против уморот, лошото расположение и здравјето подобро и од некои лекови. Потребни состојки за четири чаши: 4 шолји ладна вода 2 кафени лажички куркума во прав 4 кафени лажички јаворов сируп или мед 1 лимон или...

Цигарите се многу штетни, но нешто кое секој ден го правиме е поштетно и од пушењето

ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ August 1, 2021 Share0 Истражување спроведено одамна на 122.000 лица кои трчале на подвижна лента, посочува дека речиси постојаното седење е поштетно од цигарите, дијабетесот, па и од срцевите болести. -Лошата телесна форма, слабите резултати од лентата за трчање и...

Вака изгледа рентген на белите дробови на лицето кое се заразило со ковид дури и по две дози вакцина

Во целиот свет, бранот делта доведе до зголемување на бројот на случаи на коронавирус. Истата ситуација беше забележана и во болницата во Сан Диего, каде д -р Алберт Хсијао, радиолог, ги спореди снимките на вакцинирани и невакцинирани лица. На прашањето...

Постковид синдромот предизвикува несоница и намалена концентрација кај децата

Децата вообичаено имаат асимптоматски лсучаи на коронавирусот, но тоа се баш такви случаи кои се значајни во трансмисијата на вирусот во рамките на семејството – вели проф. д-р Владислав Вукомановиќ, педијатар, кардиолог и директор на Институтот за мајка и...

При настинка е невозможно заразување со коронавирус

Луѓето кои имаат настинка не можат да бидат заразени со коронавирус, изјави професорот од Руската академија на науките, Петар Чумаков. – Едно лице не може да се зарази со коронавирус за време на настинка или САРС, истакна рускиот научник. Тој потврди...

Кој треба да прими трета доза од вакцината против ковид?

Клучен советодавен панел на Американската администрација за храна и лекови (ФДА), под притисок на администрацијата на претседателот Џо Бајден, ја отфрли иницијативата според која третата, т.н. бустер доза на вакцината против COVID-19 е потребна за сите што биле вакцинирани...

Третата доза е клучна, вели имунолог Ана Банко

Недоволното покривање на вакцинацијата, еволуцијата на вирусот и начинот на живот се клучните фактори зошто имаме повторно зголемување на бројот на заболени од ковид 19, вели д -р Ана Банко, виролог од Србија, за РТС. Таа посочува дека истражувањата...

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Мурињо до новинарите: Вашата работа е многу полесна, затоа заработувам многу повеќе од вас

Жозе Мурињо повторно ги загуби нервите откако неговата Рома колабираше со 0:3 пораз од Интер, по што бесот...

Милан имаат најдобар старт на лигата од 2003, ќе изддржат ли?

Милан се единствени лидер во Серија А првпат по 10 месеци, а го имаат и најдобриот старт на...

Милан рутинирано со „фенерџијата“ – сега се највисоко во Серија А

Фудбалерите на Милан лесно, рутинирано, според очекуваното со 2-0 славеа на денешниот меч против Салернитана во рамки на...

По филмот „Тома“, за Џеј ќе се снима филм „Недела“

По големиот успех што го постигна филмот „Тома“ посветен на животот на Тома Здравковиќ, најавено е снимањето на...
Translate »