10.8 C
Skopje

ЗДРАВСТВО

Престанете веднаш: Овие грешки ги правите после јадење, а многу се штетни за вашето здравје

Луѓето често имаат нездрави навики со кои несвесно си го нарушуваат сопственото здравје, дури и ако правилно се хранат. Здравата исхрана е клучна за здрав живот, но само тогаш кога е проследена со здрави навики. Затоа, избегнувајте ги следниве грешки...

Овие емоции се лоши за вашето здравје: Гневот го оштетува црниот дроб, шокот-срцето…

Како што стресот влијае врз работата на срцето, така и некои силни емоции влијаат врз некои други органи. Алтернативната медицина го поврзува негативното мислење и чувства со некои болести. Овие пет силни емоции можат да доведат до проблем со...

Ставете лимон во собата во која спиете: Кога ќе дознаете како помага, веднаш ќе го направите тоа

ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ May 17, 2021 Share1 Познато е дека лимонот е богат со витамин Ц и како таков е многу добар за вашето здравје. Се додава во чај или се пие како лимонада, но некогаш не мора ни да се конзумира за...

Сите ги пиеме овие сокови, а многу се штетни за здравјето

Овошните сокови кои содржат додаден шеќер во големи количини се опасни за срцето и значително го зголемуваат ризикот од други заболувања, тврди една американска студија. Научниците кои следеле 18.000 испитаници во текот на шест години, резултатите од своето истражување...

Многумина не ги сакаат, но еве зошто е здраво да ги јадете семките од лубеница

Луѓето се навикнати да ги фрлаат семките од лубеница, веројатно затоа што како деца нѐ учат дека не е добро да ги јадеме. За детските дишни органи, тие може да бидат опасни, но истражувањата покажуваат дека малите црни...

Убаво е да се грижите за здравјето, не не претерувајте – и ова може да има штетни последици

Едно истражување покажа дека и претераната грижа за здравјето може да се одрази подеднакво лошо колку и неводењето грижа за сопственото здравје. Недоволното движење, лошата исхрана и анксиозноста се на врвот на листата ризици за појава на кардиоваскуларни болести....

И косата ви дава знаци дека нешто не е во ред со вашето здравје – препознајте ги и реагирајте

Според експертите, вашата коса е значаен показател за тоа какво е вашето здравје. Промени во изгледот и здравјето на косата може да укажуваат на посериозни здравствени проблеми или несакани ефекти на одредени лекови. Првутот (не) е опасен: Експертите не...

Кандидата го “јаде“ вашиот организам – еве како да ја препознаете и да ја победите

Поради некои околности, како земањето на антибиотици, природната рамнотежа на бактериите се нарушува и тие можат да се претворат во агресивен облик. Таквите бактерии предизвикуваа низа здравствени проблеми. Модерниот стил на живот со себе донесува и бројни здравствени компликации...

Овој сок го подобрува расположението и здравјето, еве како да си го направите

ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ July 28, 2021 Share0 Овој природен сок делува против уморот, лошото расположение и здравјето подобро и од некои лекови. Потребни состојки за четири чаши: 4 шолји ладна вода 2 кафени лажички куркума во прав 4 кафени лажички јаворов сируп или мед 1 лимон или...

Цигарите се многу штетни, но нешто кое секој ден го правиме е поштетно и од пушењето

ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ August 1, 2021 Share0 Истражување спроведено одамна на 122.000 лица кои трчале на подвижна лента, посочува дека речиси постојаното седење е поштетно од цигарите, дијабетесот, па и од срцевите болести. -Лошата телесна форма, слабите резултати од лентата за трчање и...

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Минимален триумф на Херта против Борусија (М)

Фудбалерите на Херта во Берлин со 1-0 славеа на дуелот против Борусија од Менхенгладбах во последниот саботен меч...

„Граѓаните“ победнички кај Брајтон, ја завршија работата за 18 минути

Фудбалерите на Манчестер Сити со 4-1 славеа на гостувањето кај Брајтон во рамки на 9. коло во Премиерлигата.Гостите...

Роналдо: Ќе им ја затнам устата на сите!

Пред утрешното премиерлигашко дерби Манчестер Јунајтед – Ливерпул, првата ѕвезда на „црвените ѓаволи“ во ексклузивно интервју за „Скај...

Валенсија собра бод во 98. минута, Алавес триумфираше кај Кадиз

Во првите два саботни натпревари од 10. коло во шпанската Ла Лига домашните тимови немаа голема причина за...

Селма Хаек наговарала дефанзивец на Ајакс да се пресели во Рен

Дефанзивецот на холандски Ајакс, Едсон Алварез предизвика големо внимание со соопштението дека малку неостасувало да го напушти клубот...
Translate »