23.8 C
Skopje

СВЕТ

Русите нападнаа повеќе од 40 градови во Донбас

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се ранети во напад на руските сили на повеќе од 40 градови во Донбас, тврди украинската армија. – Окупаторите гранатираа повеќе од 40 градови во регионите Доњецк и Луганск и...

Сите жртви во масакрот во училиште во Тексас загинале во една училница

Фото: Принтскрин Деветнаесетте деца и двајцата наставници убиени во масакр во основно училиште во јужен...

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина. Рускиот патријарх Кирил ја поддржа акцијата во Москва и неговата позиција се прошири низ Православната црква.Светскиот...

Кулеба го критикува НАТО дека не прави ништо за да ја запре војната во Украина

Фото: Влада на Украина Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска го обвини НАТО...

Убиецот од Тексас го најавил масакрот на Фејсбук: Ја убив баба ми, сега одам кон училиште

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина. Рускиот патријарх Кирил ја поддржа акцијата во Москва и неговата позиција се прошири низ Православната црква.Светскиот...

САД, ЕУ и Велика Британија ќе помагаат во истрагите за воени злосторства во Украина

Фото: Принтскрин САД, ЕУ и Велика Британија денеска објавија формирање на Советодавна група за свирепи...

Шведската државна телевизија сними интервју со лидер на терористичка организација

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина. Рускиот патријарх Кирил ја поддржа акцијата во Москва и неговата позиција се прошири низ Православната црква.Светскиот...

Русија ја зголеми старосната граница на 50 години за професионалните војници

фото: Пикселс Руската влада ја зголеми старосната граница за луѓето кои служат во вооружените сили. Пратениците...

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на Салвадор Рамос загинаа 19 деца и двајца возрасни, а последните информации укажуваат дека убиецот се забарикадирал во училница...

Путин потпиша декрет за државјанство за жителите на Херсон и Запорожје

Фото: Кремљ Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша декрет со кој се поедноставува процесот на...

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Фестивал посветен на фризерите: За првпат во Македонија – “Оpen beauty Hair Fest Prilep 2022“ | Вечер …1963

„Оpen beauty Hair Fest Prilep 2022“, единствениот фестивал во нашата држава посветен на фризерите, ќе се одржи на...

Русите нападнаа повеќе од 40 градови во Донбас

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се ранети во напад на руските сили на повеќе од 40 градови...

Надал без проблеми во вечерната сесија на Ролан Гарос

Новата шпанска тениска надеж Карлос Алкараз го „преживеа“ второто коло на Ролан Гарос, откако во епска битка од...

Славните личности испратија порака: Доста е, земјата мора да се промени

Американски актери и музичари го кренаа гласот по трагедијата што се случи во основно училиште во Тексас и...
Translate »