23.8 C
Skopje

МАКЕДОНИЈА

Еве ја временската прогноза

Овој четврток ни носи за нијанса потопло време од вчерашниот ден. УХМР најавува сончево и топло време со температури чиј максимум ќе се искачи до 35 степени во гевгелискиот регион. Во Скопје ќе биде топло до 33 степени. Метеоролозите најавуваат и нестабилно...

Ние сме клептоманско општество, вели Гошев

Во Македонија нема владеење на правото, имаме коруптивно судство, селективна правда и правдата во Македонија се купува, тие што имаат пари се ослободуваат, тие што немаат завршуваат во затвор, изјави во Студио 10 на тв 24, екс гувернерот Петар...

Захариева не гледа потреба да се свика седница за Македонија

Според екс министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева во спорот со Македонија има чекор назад во односите, наместо голем напредок. „Ова не е прв пат да има сигнали од премиерот дека е подготвен на компромис без РСМ да...

Мартин Попов пријавил две куќи, но на родителите, а има и возило, два депозити, но и кредит

Анкетните листови на политичарите секогаш предизвикуваат внимание кај јавноста. Граѓаните сакаат да знаат колку се богати, и што е уште поважно, на кој начин се збогатиле избраните и именуваните функционери, и токму од тие причини, Државната комисија за спречување на...

Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон

Министерот Јетон Шаќири учествува на Светскиот образовен форум, најголемиот глобален собир на министри за образование и вештини, што од 22 до 25 мај се одржува во Лондон. Годинава учествуваат 112 министри од 107 земји во светот. На форумот со...

Попладне нестабилно во овој регион од државата

Дневни максимални температури до 33 степен, најавуваат метеоролозите. Оваа среда ќе имаме прилично толо и сончево време. Од УХМР најавуваат и нестабилно време во попладневните часови во источните региони. Таму се очекува силен ветер, грмежи и поројни дождови. Времето утре: Сончево и многу...

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република Дендијас во посета на Скопје

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија Бујар Османи, денес на 25 мај 2022 во Скопје, ќе биде домаќин на министерот за надворешни работи на Хеленската Република Никос Дендијас, кој доаѓа во работна посета на Северна Македонија. Предвидено е...

Култура „сомле“ 15 министри од осамостојувањето: Најкратко Пауновски, најдолго издржа Канческа-Милевска!

Во Македонија е традиција да се менуваат кадри многу често, а таквата „пандемија“ е сигурно најзастапена во Министерството за култура. Од осамостојувањето на Македонија, до денеска, во ова министерство поминале дури 15 министри. Се започна со Цветан Грозданов, кој беше...

Нови избори во Тетово: Како општинскиот Совет дојде во пат-позиција?

Откако тетовскиот Совет не успеа да ја изгласа завршната сметка на буџетот, Владата одлучува дали ќе има нови избори за советници во општината. Што велат за Фокус од локалната и централната власт? Со нови избори за советници најверојатно ќе се...

Велковски како советник во Чаир, именуван од Арсовска и за секретар на Град Скопје

Ѓоко Велковски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, кој во моментот е советник во скопската општина Чаир, истовремено е именуван и за секретар на Град Скопје од актуелната градоначалничка Данела Арсовска во периодот кога таа стапува на функциja, неофицијално дознава „Фокус“. Според...

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Во пожар во болница во Сенегал загинаа 11 бебиња

Најмалку 11 новороденчиња го загубија животот во пожарот во неонаталното одделение на регионалната болница во градот Тивауан во Сенегал,...

Еве ја временската прогноза

Овој четврток ни носи за нијанса потопло време од вчерашниот ден. УХМР најавува сончево и топло време со температури чиј...

Ние сме клептоманско општество, вели Гошев

Во Македонија нема владеење на правото, имаме коруптивно судство, селективна правда и правдата во Македонија се купува, тие што...

Захариева не гледа потреба да се свика седница за Македонија

Според екс министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева во спорот со Македонија има чекор назад во односите,...
Translate »