23.8 C
Skopje

ВЕСТИ

Илон Маск сега нуди и сателитски интернет за кампери

Компанијата Starlink, сопственост на милијардерот Илон Маск, во својата понуда додаде уште една нова услуга, а тоа е сателитски интернет за сопствениците на кампери, како и за луѓето што не сакаат да чекаат на листата која се протега...

Google Street View пристигнува и на мобилните телефони

Функцијата Street View на апликацијата Google Maps доби неколку надградби по повод 15 години постоење. Најголемата новина е то што историскиот Street Viewприказ пристигнува и на уредите со оперативни системи iOS и Android, а другата новина е повеќе...

Хакери од целиот свет се обидуваат да го хакираат автомобилот Tesla за награда од 600.000 долари

Хакатонот Pwn2Own по повод 15-годишнината неделава се одржува во Ванкувер,а главната награда е 600.000 долари за учесниците кои ќе успеат да го хакираат автомобилот Tesla и да ги откријат неговите слабости. Многу хакери од целиот свет се...

Новата вселенска капсула на Boeing стигна на Меѓународната вселенска станица

Новата капсула на Boeing, Starliner, без екипаж во петокот пристигна на Меѓународната вселенска станица, после успешниот тест лет, кој треба да потврди дали може да ја преземе задачата превоз на астронаути и залихи до станицата. После целодневниот лет...

Sophos производите за крајните корисници рангирани на прво место по заштита и лажни позитивни тестови за претпријатија, мали бизниси и консументи

Sophos, глобалниот лидер за сајбер безбедност, објави дека нивните производи за крајните корисници се рангирани на прво место на сите три ЅE Labs тестови за заштита за првиот квартал од 2022 година и добиле оценки – 100% целосна...

Откупот што се плаќа е само 15% од вкупната цена на чинење нападите со рансомвер

Истражувачите кои ги анализираат последиците од еден напад со рансомвер вклучуваат трошоци кои се речиси седум пати повисоки отколку откупот кој го бараат уценувачите. Тука се вклучени и дополнителните трошоци кои ги создава инцидентот, како реставрирање на системот,...

Паметните сообраќајни системи ќе ја намалат емисијата на CO2 за 205 милиони тони до 2027 година

Паметната технологија за управување со сообраќај може ефективно да се искористи за решавање на проблемите со сообраќајот, да се подобри ефикасноста на транспортот и да се намали емисијата на стакленички гасови. Нова студија од Juniper Research предвидува дека...

Подморница на батерии е дизајнирана за правење забави под вода

Холандската приватна компанија за подморници U-Boat Worx најави дека ќе претстави сосема нова класа на подморници дизајнирани во нив да се одржуваат најпрестижните и најуникатните настани на планетата. Under Water Entertainment Platform (UWEP) е целосно автономна подморница со...

Руските хакери кои ја нападнаа Евровизија најавуваат глобален сајбер напад во повеќе земји

Уште пред финалната вечер на Евровизија многумина нагаѓаа дека таму може да победи Украина, а за тоа беа свесни и руските хакери од колективот Killnet. Тие претходно најавија дека ќе ја нападнат инфраструктурата на Евровизија која е сместена...

Google Maps добиваат уште една нова опција која ќе ве одушеви

Google Maps има нова алатка за Immersive view која го комбинира Street View и фотографии направени од воздух за да овозможи виртуелно истражување на градовите. Со новиот Immersive View ќе можете да видите каква е некоја населба, какви...

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Фестивал посветен на фризерите: За првпат во Македонија – “Оpen beauty Hair Fest Prilep 2022“ | Вечер …1963

„Оpen beauty Hair Fest Prilep 2022“, единствениот фестивал во нашата држава посветен на фризерите, ќе се одржи на...

Русите нападнаа повеќе од 40 градови во Донбас

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се ранети во напад на руските сили на повеќе од 40 градови...

Надал без проблеми во вечерната сесија на Ролан Гарос

Новата шпанска тениска надеж Карлос Алкараз го „преживеа“ второто коло на Ролан Гарос, откако во епска битка од...

Славните личности испратија порака: Доста е, земјата мора да се промени

Американски актери и музичари го кренаа гласот по трагедијата што се случи во основно училиште во Тексас и...
Translate »