8.8 C
Skopje

Teknologji

Ekspertët paralajmërojnë përhapjen e një skeme mashtrimi në WhatsApp

Ekspertët e e mashtrimeve online paralajmëruan për një skemë të fundit mashtrimi “Hi mum” dhe “Hi dad” ku njerëzve ju kërkohet të transferojnë para tek miqtë dhe familja përpara se ato tu dërgohen mashtruesve. Skema të tilla janë shfaqur në...

166 vjet që nga lindja e gjeniut, Nikola Tesla

Inxhinieri dhe fizikani Nikola Tesla, lindi në 1856 në Smilan të Kroacisë, qe në atë kohë ishte pjesë e perandorisë Austri-Hungareze. Tesla studioi matematikë dhe fizikë në Universitetin Teknik të Grazit dhe filozofi në Universitetin e Pragës. Në 1882, ndërsa...

Modaliteti i bllokimit të Apple i ka shpjeguar të gjitha pyetjet rreth mbrojtjes nga spiunazhet në iPhone

Apple njoftoi “Modalitetin e bllokimit” të mërkurën, dhe pranoi se nuk ka qenë në gjendje të mbrojë siç duhet iPhone dhe produktet e tjera të saj kundër ndërhyrjeve nga hakerat e mbështetur nga shteti dhe softueri spiun komercial. Qeveritë...

Për ty që je tu shiku me ble veturë, kjo është oferta që s’bon me lëshu – veç 369€ në muaj

Të gjithë thuajse ëndërrojmë që të kemi veturë të re e të papërdorur, e cila përveç rehatisë, na siguron edhe siguri maksimale e performancë optimale! Por, jo gjithmonë është e lehtë të bëheni me veturë të re, pavarësisht dëshirës së...

Inteligjenca Artificiale së shpejti do të verifikojë moshën e abonentëve në Instagram

Metoda e Inteligjencën Artificiale do të përdoret për të verifikuar moshën e përdoruesve dhe për të parandaluar të miturit që të vijnë në kontakt me përmbajtje të papërshtatshme ose të ndaluara në Instagram. Në fakt, nuk është e pazakontë që...

Kompania e veturave ‘Hyundai” vazhdon me modele të reja

Së fundmi, “Hyundai” ka testuar performancat e veturës “Ioniq 5” por pa dhënë ndonjë specifikë. Në një seancë testimi të mbyllur për publikun në Nurburgring, dyshohet se ishte vetura “Hyundai Ioniq 5” në modelin e ri të veturës për të...

Shkencëtarët japonezë rritin lëkurën e njeriut të gjallë dhe vetë-shëruese që mund të vendoset në robotë

Një ekip studiuesish në Universitetin e Tokios të Japonisë, kanë zhvilluar veshje të indeve të gjalla të lëkurës për robotët që mund të kryejnë funksione bazë si vetë-shërimi dhe largimi i ujit. Autori kryesor e inxhinieri Takeuchi Shoji dhe një...

WhatsApp shton kontrolle të reja të privatësisë për fotot e profilit dhe statusin

WhatsApp është duke shpërndarë kontrolle më të mëdha të privatësisë për pamjet e statusit, fotot e profilit dhe informacionin se kur keni parë për herë të fundit WhatsApp, të cilat tashmë mund të fshihen vetëm nga disa njerëz të...

Gjobë 9.7 milionë dollarë për Samsung Australia për pretendime të rreme për telefonat rezistentë ndaj ujit

Në një raport të Reuters u zbulua se Samsung pranoi se kishte mashtruar blerësit në lidhje me vlerësimet e rezistencës ndaj ujit të disa telefonave Galaxy, siç thuhet nga Komisioni Australian i Konkurrencës dhe Konsumatorit (ACCC). Për t’u theksuar,...

Tatuazhi elektronik për monitorimin e presionit të gjakut

Presioni i gjakut është një nga treguesit më të rëndësishëm të shëndetit të zemrës, por është e vështirë të matet shpesh dhe në mënyrë të besueshme jashtë një klinike mjekësore. Studiuesit nga Universiteti i Teksasit në Austin dhe Universiteti A&M...

LAJMET MË TË LEXUARA

“Jo azil emigrantëve shqiptarë”/ Ministri i Emigracionit në Britani: Vijnë nga një vend i sigurt 

Pas shumë diskutimeve për emigrantët e paligjshëm, Anglia mund të ndalojë shqiptarët që të kërkojnë azil. Ministri i...

Dhëndri masakron me thikë vjehrrin dhe kunatin në Vlorë

Një sherr Brenda familjes coi në plagosjen e dy personave në Vlorë mbrëmjen e kësaj të diele.   Xhevdet Braushi, 62...

Franca dhuron spektakël dhe kalon në çerekfinale, show i Mbappe

Franca vazhdon misionin duke mposhtur Poloninë 3 me 1 e duke siguruar një biletë për në cerëkfinale të...

Anglia likujdon Senegalin; tani supersfida me Francën në çerekfinale

Anglia fitoi lehtësisht 3-0 ndaj Senegalit dhe siguroi një biletë për në cerekfinale.   Tashmë djemtë e Gareth Southgate do...