Në betejën kundër pandemisë, ushtarët zviceranë po përdorin smartphone-et e tyre, për të ndihmuar studiuesit për të provuar një aplikacion të ri për gjurmimin e rasteve me COVID-19. Instituti i Teknologjisë Federale Zvicerane shpreson që aplikacioni të jetë gati në 11 Maj. 100 ushtarë në Chamblon afër Lausanne, u ofruan...
Autoritetet e BE-së kanë kërkuar nga Netflix dhe Yotube që të “ngadalsojnë” transmetimin në mënyrë që interneti të mos mbingarkohet. Ndërsa shpërthimi i coronavirusit i detyron njerëzit të punojnë nga shtëpia dhe fëmijët për të qëndruar jashtë shkollës, Bashkimi Evropian po i kërkon Netflix-it dhe platformës Youtube që të ndërrojnë...
Në shtetet ku coronavirusi ka bllokuar gjithçka, përdorimi i rrjeteve sociale ka tejkaluar rekordet e deritanishme. Ky lajm ka ardhur pikërisht nga Mark Zuckerber, gjatë një takimi që ka pasur me zyrtarët më të lartë të Facebookut, ku ka bërë të ditur se numri i thirrjeve në FaceTime ka shënuar...
Këshilltari për tregti në Shtëpinë e Bardhë, Peter Navarro, tha se ai pret që presidenti amerikan, Donald Trump, të veprojë kundër aplikacioneve kineze TikTok dhe WeChat, në mes të një rritjeje të tensioneve midis Uashingtonit dhe Pekinit. Trump javën e kaluar kishte thënë se ai po mendon të ndalojë aplikacionin...
Kompania e kërkimeve në internet Google do të investojë 10 miliardë dollarë në Indi, gjatë 5-7 vjetëve të ardhshëm, bëri të ditur shefi ekzekutiv i kompanisë simotër, Alphabet Inc. Sundar Pichai foli në një ngjarje vjetore të Google për Indinë, të mbajtur online. Investimet u tha se do të përdoren për...
Translate »