SpaceX, kompania private e anijeve kozmike e sipërmarrësit Elon Musk, lançoi të shtunën dy astronautët e NASA-s drejt orbitës nga shteti i Floridas në një mision historik. Raketa Falcon 9 e SpaceX u ngrit nga Qendra Hapësinore ​​Kennedy në 15:22 sipas kohës lokale (19:22 sipas orës së Evropës Qendrore), duke...
Izolimi si pasojë e pandemisë ka bërë që shumë individë të kalojnë më tepër kohë në celularin e tyre, për të komunikuar me familjarët, miqtë, por edhe për të eksploruar gjëra interesante. Gjithashtu shumë të tjerë kalojnë orë të gjata para ekranit të laptopit ose kompjuterit të tyre. Por sipas...
Ky kapitull përshkruan se si kompanitë zhvillojnë dhe vendosin çmimet. https://youtu.be/IQrsBnWkTTY
Në betejën kundër pandemisë, ushtarët zviceranë po përdorin smartphone-et e tyre, për të ndihmuar studiuesit për të provuar një aplikacion të ri për gjurmimin e rasteve me COVID-19. Instituti i Teknologjisë Federale Zvicerane shpreson që aplikacioni të jetë gati në 11 Maj. 100 ushtarë në Chamblon afër Lausanne, u ofruan...
Studimet e fundit tregojnë se motori i kërkimit, tek telefonat e krijuar nga kompania kineze Xiaomi ka regjistruar dhe shkëmbyer të dhënat private të përdoruesve. Sipas një raporti nga “Forbes”, studiuesit zbuluan se gjurmohet çdo kërkim i kryer në Google nga individët, përmes telefonit. Studiuesit zbuluan se kompania mbledh informacione, të...
Në shtetet ku coronavirusi ka bllokuar gjithçka, përdorimi i rrjeteve sociale ka tejkaluar rekordet e deritanishme. Ky lajm ka ardhur pikërisht nga Mark Zuckerber, gjatë një takimi që ka pasur me zyrtarët më të lartë të Facebookut, ku ka bërë të ditur se numri i thirrjeve në FaceTime ka shënuar...
Autoritetet e BE-së kanë kërkuar nga Netflix dhe Yotube që të “ngadalsojnë” transmetimin në mënyrë që interneti të mos mbingarkohet. Ndërsa shpërthimi i coronavirusit i detyron njerëzit të punojnë nga shtëpia dhe fëmijët për të qëndruar jashtë shkollës, Bashkimi Evropian po i kërkon Netflix-it dhe platformës Youtube që të ndërrojnë...
Kushdo që ka temperaturë të lartë do të paralajmërohet për një infeksion të mundshëm me coronavirus. Ethet janë një nga simptomat e para të coronavirusit. Në mënyrë që të mund të njohim një temperaturë të ngritur të trupit herët, kompania e teknologjisë Athena Security ka zhvilluar një sistem kamerash termike që...
Translate »