8.8 C
Skopje

Shqipëri

INSTAT: Në Shqipëri, mbi 740 mijë automjete

Shqipëria regjistron çdo vit më shumë automjete në qarkullim. Por ajo që vihet re është mosha e madhe e prodhimit të mjeteve ku 54 % e tyre që qarkullojnë në rrugët e Shqipërisë janë 11 deri në 20-vjeçare. Referuar të...

Peleshi në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel: Shqipëria, masa për të forcuar mbrojtjen kibernetike

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi mori pjesë në takimin dyditor të Ministrave të Mbrojtjes të vendeve të NATO-s, që u mbajt në selinë e NATO-s në Bruksel. Në fokus të diskutimeve të Ministrave të Mbrojtjes ishte rritja e kontributit për...

Franca kushtëzon liberalizimin e vizave

Në mbledhjen e mbyllur, të mbajtur të enjten në Këshillin e Bashkimit Evropian, REL merr vesh se është propozuar që procesi i liberalizimit të vizave për Kosovën të lidhet me funksionalizimin e sistemit për siguri në Evropë, ETIAS. Ky propozim...

Berisha “ecën me hapin e kohës”/ Hap TikTok për të komunikuar me rininë

Kreu i Partisë Demokratike, pak ditë më parë kërkoi nga strukturat të përdorin sa më shumë rrjetet sociale për të komunikuar me shtresën gri, pa të cilën ai tha se nuk fitojnë dot.   E duket se ka qenë vetë i...

Progres raporti i Komisionit Europian për Shqipërinë/ Balluku: Sukses i institucioneve tona, do përparojmë më shpejt në Rajon

Shqipëria është vlerësuar nga Komisioni Europian gjatë prezantimit të progres raportit ditën e djeshme, ku edhe është kërkuar më shumë bashkëpunim me opozitën dhe shoqëritë civile. Ndërsa shqetësim serioz vijon të konsiderohet korrupsioni, ndërsa vendi paralajmërohet se nismat për amnistinë...

Tring mbulon Korçën me internet/ Për çdo abonim të ri, ofrohen dhurata të ndryshme për klientët 

Që prej fillimeve të tij, Tring ka qenë gjithmonë pranë jush, duke sjellë fjalën më të fundit te teknologjisë dhe duke ofruar për klientët një cilësi maksimale!   Tring vjen tashmë me një investim të plotë edhe në qytetin e Korçës...

E fundit në Vlorë/ 19-vjeçari plagoset me armë zjarri

Një 19 –vjeçar ka mbetur i plagosur me armë zjarri në fshatin Llakatund të Vlorës.   Lajmin e ka bërë të ditur policia ndërsa nuk dihen ende rrethanat e ngjarjes.   I riu është dërguar në spital dhe ndodhet nën kujdesin e mjekëve...

Ngjarja në Vlorë/ I plagosuri është nip në Llakatund, përplasja ndodhi në një lokal (Pamjet)

Detaje të reja anë dalë nga plagosja me armë zjarri në fshatin Llakatund të Vlorës.   Bëhet me dije se i plagosuri 19-vjeç banues në Fier është nip në fshatin Llakatund.   Përplasja ndodhi në një lokal ndërsa autori ka marrë armën nga...

Aneksimi i 4 rajoneve ukrainase nga Rusia/ OKB miraton rezolutën e propozuar nga Shqipëria dhe SHBA

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi rezolutën që dënon aneksimin e paligjshëm nga Rusia të katër rajoneve të Ukrainës.     143 vende votuan pro rezolutës, 5 kundër dhe 35 abstenuan, duke përfshirë Kinën dhe Indinë . Vendet që votuan kundër rezolutës...

Prezanton Majkon drejtues politik në Kukës, Gjiknuri: Tregojmë vëmendjen e shtuar të PS për këtë qark

Sekretari i Përgjithshëm i PS, Damian Gjiknuri ka prezantuar sot në Kukës Pandeli Majkon si drejtuesin e ri politik në këtë Qark.   Në një postim në rrjete sociale, Gjiknuri thekson se angazhimi në këtë detyrë i një ish-Kryeministri dhe një...

LAJMET MË TË LEXUARA

“Jo azil emigrantëve shqiptarë”/ Ministri i Emigracionit në Britani: Vijnë nga një vend i sigurt 

Pas shumë diskutimeve për emigrantët e paligjshëm, Anglia mund të ndalojë shqiptarët që të kërkojnë azil. Ministri i...

Dhëndri masakron me thikë vjehrrin dhe kunatin në Vlorë

Një sherr Brenda familjes coi në plagosjen e dy personave në Vlorë mbrëmjen e kësaj të diele.   Xhevdet Braushi, 62...

Franca dhuron spektakël dhe kalon në çerekfinale, show i Mbappe

Franca vazhdon misionin duke mposhtur Poloninë 3 me 1 e duke siguruar një biletë për në cerëkfinale të...

Anglia likujdon Senegalin; tani supersfida me Francën në çerekfinale

Anglia fitoi lehtësisht 3-0 ndaj Senegalit dhe siguroi një biletë për në cerekfinale.   Tashmë djemtë e Gareth Southgate do...

Shpallen fituesit e Primareve në Elbasan, Kukës, Durrës, Lushnjë, Korçë/ Kandidatët e Metës fitojnë në 4 Bashki

Partia demokratike dhe koalicioni opozitar shpalli sot ekipin e kandidateve me te cilet do te kerkoje fitoren perballe mazhorances...