Vaksina e parë kundër Covid-19 mund të parandalojë infektimin e më shumë se 90% të njerëzve, tregon një analizë paraprake. Zhvilluesit e vaksinës Pfizer dhe BioNTech – e përshkruajnë këtë lajm si “ditë e shkëlqyeshme për shkencën dhe njerëzimin” Vaksina është testuar tek 43.500 persona në gjashtë shtete dhe deri tani...
Mendim Idrizi 36 vjet biznismen nga Xhepçishti i Tetovës, nuk i ka mbijetuar komplikimeve të rënda që i janë paraqitur pasi është mjekuar nga virusi Covid-19 në Klinikat e Shkupit dhe sot në orët e hershme të mëngjesit ka ndëruar jetë. Mendim Idrizi ka qenë ndër webmasterat e portalit Shqipmedia,...
Qeveria gjermane etiketoi sot të gjithë Italinë si një zonë rreziku për shkak të rritjes së numrit të infektimeve COVID-19, si pjesë e një liste të re për zonat e rrezikut. Rajonet e klasifikuara tani si zona me rrezik nga Instituti Robert Koch (RKI) për kontrollin e sëmundjes përfshijnë: Danimarkën,...
Pas pothuajse pesë muajsh, Australia nuk ka regjistruar asnjë rast të ri me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi. Shteti i Viktorias – epiqendra e valës së dytë me koronavirus në Australi – ndërkaq, për të dytën ditë me radhë nuk regjistroi asnjë rast të ri. Ky shtet, ka qenë...
Mëngjesin e sotëm një 27 vjeçar ka humbur jetën nga virusi korona. I riu nga Komuna e Likovës është një prej viktimave më të reja në moshë që ka humbur betejën me këtë virus. Institucionet shëndetësore kanë informuar se 27 vjeçari, i cili është dërguar në Klinikën Infektive në...
Adoleshentja çeke, Barbara Sasova kërkon ndihmë për të gjetur fjalën e duhur në anglisht për të përshkruar detyrat e saj, shkruan gjiganti amerikan i informaciont, CNN, në një reportazh nga Scott McLean dhe Tomas Etzler. “Punë sanitaresh”, thotë ajo duke qeshur plot nerv. Vetëm 18 vjeçe, ajo është ndihmëse e një...
Në Shkup sot duhet të arrijnë 60 respiratorë, donacion nga NATO për ballafaqim me pandeminë Covid-19. Donacionin e NATO-s me vlerë prej 1.4 milion eurove në Aeroportin e Shkupit do ta pranojë ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, kreu i diplomacisë Bujar Osmani dhe ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe.
Gjermania po përgatitet të nisë vaksinimin kundër koronavirusit përpara fundit të vitit, shkruan e përditshmja gjermane Bild. Ministria e Shëndetësisë planifikon të krijojë 60 qendra të posaçme vaksinimi, për të siguruar që vaksinat mund të ruhen në temperaturën e duhur, dhe u ka kërkuar 16 landeve federale të vendit që...
Gjermania ka regjistruar mbi 4 mijë e 500 raste të reja me COVID-19. Gjermania ka vazhduar bilancin në rritje të numrit të rasteve me COVID-19. Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani u rrit me 4,516 në 314,660, treguan të premten të dhënat nga Instituti Robert Koch (RKI) për...
Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani u rrit me 4.058 duke çuar totalin në 310.144. Në të njëjtën kohë, një listë e rajoneve me rrezik u zgjerua. 16 persona të tjerë vdiqën nga koronavirusi dhe që nga fillimi i pandemisë, numri i përgjithshëm i vdekjeve është 9.578,...
Translate »