Përmes një komunikate drejtuar besimtarëve myslimanë, ish kreu i BFI-së Sulejman Rexhepi bën të ditur se dorëhiqet nga posti të cilin e mbajti për një kohë të gjatë ndërkohë që dorëheqjen e sqaron se gjatë gjithë kohës sa ka qenë në krye të BFI dhe punën që ka bërë...
Shkup Kryetari në detyrë i Bashkësisë Fetare Islame (BFI) të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Shaqir Fetahu, në fjalimin e tij pas kalimit në krye të këtij organi, tha se në mënyrë dinjitoze do të luajë rolin e bartësit të paqes, prosperitetit, unitetit dhe solidaritetit në vend. Ushtruesi i detyrës Reis-ul-Ulema,...
Bashkësia Fetare Islame (BFI) në mbledhjen e mbrëmshme ka sjell vendim që të gjitha xhamitë e vendit të hapen më 12 maj, duke iu mundësuar kështu besimatëve myslimanë që të mund ritet e tyre fetare t’i kryejnë në xhami. NJë vendim  i këtill i Rijasetit të BFI-së erdhe menjëherë...
Ministria për Punë dhe Politikë Sociale njofton se në pajtim me Ligjin për festa, 31 korriku (e premte) – Dita e parë e Kurban Bajramit, është ditë jo pune për qytetarët e besimit Islam në Maqedoninë e Veriut. MPPS qytetarëve mysliman ua uron festën e Kurban Bajramit. Ndryshe, edhe e hëna...
Arabia Saudite e cila për shkak të masave kundër Covid-19 për rreth 6 muaj kishte ndaluar vizitat për umre, ndërsa autoritete kanë njoftuar se nga 4 tetori do të rinis gradualisht pranimi i vizitorëve. Sipas burimeve të Agjencisë së Lajmeve në Arabinë Saudite brenda Ministrisë së Brendshme, thuhet se fillimisht...
Pas më shumë se dy muajsh, të martën  qytetarët e besimit islam në vend do t’ju rikthehen xhamive. Sipas autoriteteve qytetarët gjatë kësaj periudhe duhet të jenë vigjilent dhe ti respektojnë masat e ndërmara si nga BFI-ja ashtu edhe nga Qeveria. Me vendim të Bashkësië Fetare Islame, të gjitha xhamitë...
Organi kryesor fetar në Arabinë Saudite, Këshilli i Dijetarëve të Lartë, u ka bërë thirrje myslimanëve në mbarë botën që të falen në shtëpi gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit. Kjo thirrje vlen për myslimanët që jetojnë në shtetet ku kërkohen distancimi social për ta luftuar koronavirusin, raportoi agjencia shtetërore...
Rijaseti i Bashkësisë Fetare Islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut zgjodhi Shaqir Fetahun për kryetar të BFI-së. “Sot është një ditë e madhe për të gjithë myslimanët në Republikën e Maqedonisë së Veriut, sot fitoi BFI-ja, sot fituam të gjithë, njerëzorja dhe konstruktivja. Prej sot kemi amanet dhe përgjegjësi...
Në organizim të Bashkësisë Fetare Islame (BFI) të Maqedonisë së Veriut ceremonia qendrore e faljes së namazit të Fitër Bajramit u mbajt në xhaminë e Mustafa Pashës në Shkup në kuadër të masave COVID-19. Në emër të kryetarit të Bashkësisë Fetare Islame (BFI) të Maqedonisë së Veriut, mesazhin për Fitër...
Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Sulejman Rexhepi, me rastin e festës së Fitër Bajramit uroi gjithë besimtarëve myslimanë në Maqedoninë e Veriut, duke shtuar se, sipas tij,  rreziku nga pandemia ndikoi që besimtarët të mbështeten edhe më shumë te Zoti. “Ne po dalim, të...
Translate »