13.8 C
Skopje

Rajon

“Dilemat” e PD/ Tre skenarët e propozuara në mbledhjen e Kryesisë për zgjedhjet e 14 majit

Grupi i demokratëve që mban zyrtarisht logon e PD pritet të vendosë nesër se si do të garojë në zgjedhjet e 14 majit. Kryetari në detyrë Enkelejd Alibeaj mblodhi sot Kryesinë dhe Grupin Parlamentar, por pas më shumë se...

Federata Evropiane e Xhudos i bën jehonë Kosovës

Federata Evropiane e Xhudos i ka bërë jehonë Kosovës nëpërmjet një shkrimi të publikuar në faqen e saj zyrtare në web dhe mediat sociale. Kosova, vendi i cili shtrihet në qendër të Ballkanit. Kosova, vendi ku popullsia e vlerësuar prej...

Bombardimet e NATO-s në sytë e kameramanit Sylejman Kllokoqi

Foto: Albanian Post. Së bashku me kamerën e tij Sylejman Kllokoqi ishte dëshmitar në 7 luftëra gjithandej botës. Fatkeqësisht, një...

Hungaria: Nuk e arrestojmë Putin/ Orban kundër vendimit të Gjykatës Penale ndërkombëtare

Hungaria ka dalë kundër vendimit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare të Hagës për urdhër arrestin ndaj Presdentit të Rusisë, Vladimir Putin. Shefi i kabinetit të kryeministrit Viktor Orban ka njoftuar se nuk do ta arrestojnë, kreun e Kremlinit nëse viziton...

Kurti në Epopenë e Dukagjinit: Familja Haradinaj e di vlerën e lirisë dhe ushtrisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në shënimin e 25 vjetorit të Epopesë së Dukagjinit ka thënë se familja Haradinaj e di vlerën e lirisë dhe të ushtrisë. Kurti ka theksuar se famija Haradinaj është fëmijë dëshmorësh si dhe e kombit...

Osmani: 24 Marsi është dita e kthesës, shpresës dhe lirisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani bashkë me ambasadorët e shteteve të QUINT-it duke bërë homazhe tek memoriali i ushtarëve të rënë të NATO-s. ...

Vendoret e 14 majit/ Meta: Banorët e Vorës nevojë urgjente për një bashki funksionale, ndryshimi po pritet me padurim

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka deklaruar se Bashkia e Vorës duhet t’u kthehet qytetarëve.   14 maji duhet të jetë ndryshimi për Vorën dhe sipas Metës ata që e kanë falimentuar bashkinë e saj, në këtë datë do...

Operacioni që dëshmoi se lufta mund të fitohet vetëm nga forcat ajrore

Ora shënonte 20:00 në Prishtinë. Nga Bulevardi “Leopold III” në Bruksel, në selinë e aleancës më të fuqishme ushtarake që ka njohur bota, udhëheqësi i saj, Javier Solana, urdhëroi Komandantin Suprem të Forcave të NATO-s, Wesley Clark të nis operacionin...

Takimi me Sunak/ Rama: Kemi bashkuar forcat për të goditur rrjetet kriminale

https://www.youtube.com/watch?v=SPu_Djk9qFk Subscribe Retorika politike e zyrtarëve të Mbretërisë së Bashkuar dhe shqetësimi për emigrantët e paligjshëm ishin fokusi i takimit të kësaj së enjteje të kryeministrit Rama me homologun e tij, Rishi Sunak.   Nga pamjet e publikuara, Rama i shpreh...

Pas Polonisë, Sllovakia bëhet vendi i dytë i NATO-s që dërgon avionë luftarakë në Ukrainë

Sllovakia ia ka dorëzuar Ukrainës katër avionët e parë luftarakë MiG-29, nga gjithsej 13, tha të enjten Ministria sllovake e Mbrojtjes.   “Katër avionët e parë u janë dorëzuar në mënyrë të sigurtë Forcave të Armatosura të Ukrainës”, tha ministria.   Ky shtet...

LAJMET MË TË LEXUARA

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë këtë...

KQZ certifikon 11 kandidatë për zgjedhjet e 23

Komisioni Qendror Zgjedhor në Kosovë ka certifikuar kandidatët të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit...

“Sylvinho ka vetëm 6 ditë punë”/ Hafizi në “Studio Sport”: Asllani dhe Bajrami nuk lihen në stol

Astrit Hafizi, ish-trajner i përfaqësues kuqezi mendon se presioni ndaj Sylvinhos për të kualifikuar në Europian përsa kohë,...

KRRE-ja vendosi: Nga mesnata çmime të reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator për Energjetikë solli vendimin, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve...

Shefja e diplomacisë shqiptare, Olta Xhaçka sot në Shkup

Ministrja për Evropë dhe Punë të Jashtme e Republikës së Shqipërisë, Olta Xhaçka sot do të qëndrojë për vizitë...