12.8 C
Skopje

Rajon

Armë bërthamore në Bjellorusi/ Putin arrin marrëveshjen me Lukashenkon, SHBA: Po monitorojmë situatën

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, njoftoi të shtunën se ka arritur marrëveshje me homologun e tij Lukashenko për të vendosur armë bërthamore taktike në territorin e Bjellorusisë.   Për mediat ruse, Putin është shprehur se do të përfundojë ndërtimin e një...

Rikthehet ora verore/ Ndryshojnë akrepat gjatë natës, një orë më pak gjumë në mëngjes

Këtë të dielë është rikthyer ora verore.   Në orën 2 të mëngjesit të së dielës, akrepat lëvizën 1 orë përpara. Ky ndryshim do të thotë zgjim më herët, pra një orë më pak gjumë në mëngjes, por do të kemi...

Emrat e PS për 14 majin/ Gëzim Topçiu nuk heq dorë, rikandidon për herë të shtatë për Maliqin

Gëzim Topçiu do të rikandidojë për Bashkinë e Maliqit nën logon e Partisë Socialiste, duke shënuar kështu rikandidimin e tij të shtatë për këtë post.   Drejtuesi politik i PS në Korçë, Niko Peleshi rikonfirmoi kandidaturën e Topçiut për Maliqin, ndërsa...

A po bën SHBA në Ballkan atë që bëri në vitet 70-ta me Amerikën Latine? – Një analizë kritike e studiuesit Mujkiç

A po e përsërisin Shtetet e Bashkuara të Amerikës të njëjtën politikë që kishin ndjekur në vitet 1970 dhe 1980 në raport me shtetet e Amerikës Qendrore, duke përkrahur diktatorë të vegjël, apo duke mbyllur njërin sy, me të...

EMRAT/ Sherr dhe kanosje me armë zjarri, shpallen në kërkim 2 persona në Mamurras

Dy persona janë shpallur në kërkim pasi kanë kanosur me armë zjarri një shtetas në Mamurras. Policia njofton se pas një konflikti për motive të dobëta, dy të shpallurit në kërkim kanë qëlluar me armë drejt banesës së Shtjefen...

Kurti i dërgon “selam” Listës Serbe: Bojkotimi i zgjedhjeve s’kontribuon në demokraci

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, përmes kandidates për kryetare të Komunës së Zveçanit, Sladjana Pantiç – të cilën e ka takuar të shtunën në zyrën e tij – i ka dërguar një mesazh Listës Serbe, duke deklaruar se pjesëmarrja...

Me tymin e zi mbi Qeverinë përfundon protesta e PSD-së kundër Asociacionit

Aktivistë të Partisë Socialdemokrate kanë hedhur tym të zi para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës për të shprehur indinjatën e tyre me ekzekutivin aktual. Të njëjtit paraprakisht, kanë hequr flamujt e Kosovës para ndërtesës së Qeverisë dhe kanë vendosur flamuj...

Grupi rus i rekrutimeve: 5 mijë të burgosur do lihen të lirë, i shërbyen forcave ruse

Pronari i Wagner Group, Yevgeny Prigozhin bëri me dije këtë të shtune se mbi 5 mijë të burgosur janë falur dhe kanë përfunduar kontratat me forcat ruse.   “Për momentin, më shumë se 5,000 njerëz kanë përfunduar kontratën e tyre me...

Rama në Vlorë, mbledh Asamblesë e PS për konfirmimin e emrit të kandidatit për kyetar bashkie

Kryeministri Rama mbërriti paraditen e kesaj te shtune ne qytetin e Vlorës.   Kreu i qeverise fillimisht do te jete I pranishem ne mbledhjen e Asamblese se PS se Vlores, takim që po zhvillohet në teatrin “Petro Marko”.   Pritet që në këtë...

Strategjia e 14 Majit/ Alibeaj: Do mbledhim strukturat, diskutimi për zgjedhjet bëhet me të gjitha forumet

Kreu i Komanduar i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj ka preferuar të mos japë shumë detaje nga diskutimet e mbledhjes së Kryesisë këtë të premte. Në një prononcim për mediat në përfundim të diskutimeve, Alibeaj deklaroi se qytetarët do informohen...

LAJMET MË TË LEXUARA

Prokuroria hap rast pas vendosjes së pengesave afër pikës kufitare në Bërnjak

Të shtunën në afërsi të pikës kufitare në Bërnjak ishin vendosur disa pengesa me drunj dhe një mjet artizanal...

Ukraina: Luftimet për Bakhmutin në fazë intensive, armiku pësoi humbje të shumta

Autoritetet ukrainase vlerësojnë se luftimet për kontrollin e Bakhmutit janë në fazën më intensive. Të dyja palët po...

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë këtë...

KQZ certifikon 11 kandidatë për zgjedhjet e 23

Komisioni Qendror Zgjedhor në Kosovë ka certifikuar kandidatët të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit...

“Sylvinho ka vetëm 6 ditë punë”/ Hafizi në “Studio Sport”: Asllani dhe Bajrami nuk lihen në stol

Astrit Hafizi, ish-trajner i përfaqësues kuqezi mendon se presioni ndaj Sylvinhos për të kualifikuar në Europian përsa kohë,...