12.8 C
Skopje

Rajon

Prokuroria hap rast pas vendosjes së pengesave afër pikës kufitare në Bërnjak

Të shtunën në afërsi të pikës kufitare në Bërnjak ishin vendosur disa pengesa me drunj dhe një mjet artizanal i përbërë me gozhda të cilat shërbenin për dëmtim të gomave të automjeteve. Zëdhënësi i Prokurorisë Themelore në Mitrovicë, Valon Preteni...

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë këtë javë.   Grossi deklaroi se qëllimi i vizitës së tij është vrojtimi nga afër i situatës së sigurisë bërthamore dhe sigurisë në...

KQZ certifikon 11 kandidatë për zgjedhjet e 23

Komisioni Qendror Zgjedhor në Kosovë ka certifikuar kandidatët të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit të këtij viti në katër komunat me shumicë serbe. “Gjatë nëntorit dhe dhjetorit të vitit të kaluar, KQZ-ja kishte certifikuar 11...

Grevat bllokojnë transportin publik në Gjermani

Rrjeti i transportit në Gjermani do të jetë pothuajse i bllokuar të hënën, për shkak të grevave të dy sindikatave më të mëdha të punëtorëve në këtë shtet.   Stafi i aeroporteve, porteve detare, hekurudhave, autobusëve dhe metrove, ka nisur grevën...

Dy ministre me shkelje të Kushtetutës, Haxhiu e Nagavci “super kriminelet” e Qeverisë

“Ai që e shkel Kushtetutën është super kriminel”, thoshte kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sa ishte në opozitë, derisa brenda dy vjetësh qeverisje dy ministre të kabinetit të tij e kanë bërë një gjë të tillë. Të shtunën e 26...

Kryesia e Alibeajt nxjerr emrin/ Ja kandidati për Tiranën

Drejtuesi politik i Gjirokastrës Roland Bejko do të jetë kandidati i PD për Bashkinë e Tiranës.   Bejko ka marrë voten e shumicës së anëtarëve të Kryesisë përballë kandidaturës së Jonila Godoles.   Vendimi është shoqëruar me debate pasi kundër nxjerrjes së kandidatit...

“Takimet ishin të përzemërta”, Kurti për vizitën në Shqipëri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, përmes një statusi në Facebook ka njoftuar se gjatë qëndrimit të tij në Tiranë i ka takuar krerët e shtetit të cilat i ka njoftuar për procesin e dialogut me Serbinë. “Takova presidentin Bajram Begaj,...

Roland Bejko kandidat i PD në Tiranë/ Tabaku dhe Gaz Bardhi nuk votojnë, ja anëtarët e Kryesisë që votuan “Pro”

Kryesia e Partise Demokratike votoi mbremjen e kesaj te diele emrin e Roland Bejkos si kandidat per bashkine e Tiranes. Mirepo ne votim ku ishte alternative edhe Jonila godole, nuk moren pjese disa prej figurave me te rendesishme te PD. Emra...

LDK-ja: 52 për qind e buxhetit shkojnë për komunat e udhëhequra nga LVV-ja

Lidhja Demokratike e Kosovës, përmes një video ka thënë se pushteti po ndëshkon komunat e Kosovës me shumë padrejtësi në ndarjet buxhetore për vitin 2023. “Përmes komunave po ndëshkohen qytetarët. A është ky trajtimi që ata meritojnë?”, thuhet në videon...

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët.   Migrantët nën-saharianë po tentonin të kalonin Mesdheun për të arritur në Itali.   Fundosja e dy anijeve është...

LAJMET MË TË LEXUARA

Prokuroria hap rast pas vendosjes së pengesave afër pikës kufitare në Bërnjak

Të shtunën në afërsi të pikës kufitare në Bërnjak ishin vendosur disa pengesa me drunj dhe një mjet artizanal...

Ukraina: Luftimet për Bakhmutin në fazë intensive, armiku pësoi humbje të shumta

Autoritetet ukrainase vlerësojnë se luftimet për kontrollin e Bakhmutit janë në fazën më intensive. Të dyja palët po...

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë këtë...

KQZ certifikon 11 kandidatë për zgjedhjet e 23

Komisioni Qendror Zgjedhor në Kosovë ka certifikuar kandidatët të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit...

“Sylvinho ka vetëm 6 ditë punë”/ Hafizi në “Studio Sport”: Asllani dhe Bajrami nuk lihen në stol

Astrit Hafizi, ish-trajner i përfaqësues kuqezi mendon se presioni ndaj Sylvinhos për të kualifikuar në Europian përsa kohë,...