12.8 C
Skopje

Bota

Tërmet i fuqishëm në kufirin mes Pakistanit dhe Afganistanit, regjistrohen 12 viktima

Një tërmet i fuqishëm ka tronditur Pakistanin dhe Afganistanin. Si pasojë e lëkundjeve të forta janë shënuar 12 viktima dhe mbi 100 të plagosur.   Tërmeti me magnitudë 6.5 dëmtoi ndërtesa dhe shkaktoi panik tek qytetarët, të cilët braktisën banesat...

Amazon shkurton edhe 9000 vende të tjera pune

Vala e mbylljes së kontratave të punës në degën e tekonoligjisë po vazhdon. Pas bumit në periudhën e pandemisë së koronavirusit, inflacioni dhe rritja e shpejtë e interesave u kanë krijuar vështirësi shumë sipërmarrjeve. Pas koncernit amë Facebook-Meta edhe...

Marrëveshjet e reja Kinë-Rusi sjellin “epokë të re” në partneritet

Presidenti kinez, Xi Jining dhe presidenti rus, Vladimir Putin, kanë nënshkruar një mori dokumentesh për “bashkëpunim strategjik” në mes të Pekinit dhe Moskës, pas takimeve në Kremlin, që Putin i ka përshkruar si “të suksesshme dhe konstruktive”.   Xi ka...

Goditet banda shqiptare e drogës në Belgjikë, sekuestrohen kokainë, para dhe 30 automjete luksoze

Një bandë shqiptare e përfshirë në trafikun e drogës është goditur nga policia Belge.   18 persona janë vënë në pranga pas një aksioni masiv ku u përfshin 160 forca të policisë. Hetimet për organizatën kriminale kishin nisur rreth dy...

Miratohet reforma e pensioneve; francezët “djegin” Parisin, protesta të dhunshme

Qeveria franceze i ka mbijetuar dy mocioneve të mosbesimit, duke çuar kështu në miratimin e një plani të diskutueshëm të reformës së pensioneve.   Nëse do kishin 9 vota më shumë, dy mocionet e mosbesimit të do të kishin fundosur...

Putin i pandehur për krime lufte/ Kina mbron presidentin rus

Lideri kinez Xi Jinping ka mbërritur në Moskë për një vizitë tre-ditore ku do të takohet me homologun e tij rus, presidentin Vladimir Putin.   Ky takim vjen vetëm disa ditë pas vendimit të gjykatës ndërkombëtare penale qe lëshoi një...

SHBA paketë tjetër për Ukrainën, akordon 350 milionë dollarë ndihmë për sigurinë

Uashingtoni zyrtar ka bërë me dije se ka akorduar një tjetër paketë mbështetëse për Ukrainën. Sekretari i Shtetit Antony Blinken njoftoi një shtesë prej 350 milionë dollarësh në ndihmë të sigurisë për Ukrainën.   “Paketa e radhës përfshin më shumë...

“Rusia ka humbur 165 mijë ushtarë në Ukrainë”

Rusia ka humbur 165,610 ushtarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit të saj, tha Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Kievit.   Në 24 orët e fundit viktimat kanë qenë 700. Rusia ka humbur gjithashtu 3,537 tanke,...

Biden mirëpret urdhër-arrestimin për Putinin

Presidenti amerikan, Joe Biden, e ka mirëpritur vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale për të lëshuar urdhërarrestim kundër homologut të tij rus, Vladimir Putin.   Gjykata e ka akuzuar Putinin për kryerje të krimeve të luftës në Ukrainë – diçka që...

Scholz nuk sheh rrezik për krizë të re financiare në Evropë

Intervenimi i fuqishëm qeveritar në të dyja anët e Atlantikut, ka dështuar që të qetësojë së fundi sektorin bankar, mirëpo kancelari gjerman, Olaf Scholz nuk beson se Evropa mund të përballet me krizë. “Nuk shoh rrezik të tillë”, ka...

LAJMET MË TË LEXUARA

Prokuroria hap rast pas vendosjes së pengesave afër pikës kufitare në Bërnjak

Të shtunën në afërsi të pikës kufitare në Bërnjak ishin vendosur disa pengesa me drunj dhe një mjet artizanal...

Ukraina: Luftimet për Bakhmutin në fazë intensive, armiku pësoi humbje të shumta

Autoritetet ukrainase vlerësojnë se luftimet për kontrollin e Bakhmutit janë në fazën më intensive. Të dyja palët po...

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë këtë...

KQZ certifikon 11 kandidatë për zgjedhjet e 23

Komisioni Qendror Zgjedhor në Kosovë ka certifikuar kandidatët të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit...

“Sylvinho ka vetëm 6 ditë punë”/ Hafizi në “Studio Sport”: Asllani dhe Bajrami nuk lihen në stol

Astrit Hafizi, ish-trajner i përfaqësues kuqezi mendon se presioni ndaj Sylvinhos për të kualifikuar në Europian përsa kohë,...