13.8 C
Skopje

Bota

Banka Botërore: Kostoja e rindërtimit të Ukrainës arrin shifrën 411 miliardë dollarë

Banka Botërore në një vlerësim të përditësuar ka shprehur se rindërtimi i Ukrainës arrin koston 411 miliardë dollarë.   Kjo është 2.6 herë më e lartë se PBB-ja e vlerësuar e vendit në vitin 2022. Sipas Bankës Botërore shifra totale...

Akuzohen se punuan për Izraelin/ Irani dënon me vdekje pesë persona

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët akuzoheshin se kanë punuar për agjencinë e inteligjencës izraelite, Mossad.   Organizata për të Drejtat e Njeriut,...

Presidenti i Komitetit Olimpik: Përfshini atletët rusë në Lojërat 2024, mbajeni politikën larg

Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach iu ka bërë thirrje politikanëve të mbajnë larg politikën nga sporti. Në këtë mënyrë ai ka kërkuar që atletët rusë dhe bjellorusë të përfshihen në Lojërat e Parisit 2024.     “Nëse politika vendos...

Rusia paralajmëron SHBA: Do marrim masa kundër fluturimeve me dron në Detin e Zi

Moska zyrtare ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se do të marrë masa kundër çdo fluturimi të mëtejshëm me dron mbi një pjesë të Detit të Zi. Kjo deklaratë vjen nga zëvendësministri i jashtëm rus, Sergei Ryabkov disa ditë...

Largimi i shqiptarëve me gomone/ Rama vizitë në Angli, takohet me kryeministrin britanik

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Britani të Madhe ku po zhvillon një vizitë zyrtare. Takimi i Ramës me homologun e tij britanik, Rishi Sunak është programuar pasditen e sotme. Ky do të jetë takimi i parë zyrtar mes...

Problemi i emigracionit/ KE gati të akordojë edhe 110 milionë euro për zgjidhjen e çështjes

Komisioni Evropian është i gatshëm të ndajë 110 milionë euro shtesë në vitin 2023 për të adresuar problemet që lidhen me migracionin, thuhet në një letër dërguar nga kryetarja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen krerëve të...

SHBA-ja rrit sërish normën e interesit

Banka Qendrore e Shteteve të Bashkuara e ka rritur sërish normën e interesit, pavarësisht shqetësimeve se një hap i tillë mund të përkeqësojë gjendjen aktuale financiare. Vetëm këtë muaj është raportuar për falimentim të disa bankave në SHBA. Rezervat Federale...

Si po përfiton Kina nga sanksionet ndaj Rusisë?

Lufta në Ukrainë u shoqërua me sanksione ndaj importeve dhe eksporteve të energjisë ruse në BE duke deformuar tregun global të gazit natyror të lëngshëm dhe duke e vendosur Rusinë nën presion për të shitur rezervat e tepërta. Kina...

Sulmi me dronë gjatë natës në Kiev, shkon në pesë numri i viktimave

Autoritetet ukrainase bëjnë me dije se ka arritur në katër numri i viktimave nga dronët rusë. Viktima e katër është një burrë, 40-vjeç, i cili u gjet nën rrënojat e një e një konvikti në qytetin e Rzhyshchiv.   Autoritetet...

Tërmet i fuqishëm në kufirin mes Pakistanit dhe Afganistanit, regjistrohen 12 viktima

Një tërmet i fuqishëm ka tronditur Pakistanin dhe Afganistanin. Si pasojë e lëkundjeve të forta janë shënuar 12 viktima dhe mbi 100 të plagosur.   Tërmeti me magnitudë 6.5 dëmtoi ndërtesa dhe shkaktoi panik tek qytetarët, të cilët braktisën banesat...

LAJMET MË TË LEXUARA

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë këtë...

KQZ certifikon 11 kandidatë për zgjedhjet e 23

Komisioni Qendror Zgjedhor në Kosovë ka certifikuar kandidatët të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit...

“Sylvinho ka vetëm 6 ditë punë”/ Hafizi në “Studio Sport”: Asllani dhe Bajrami nuk lihen në stol

Astrit Hafizi, ish-trajner i përfaqësues kuqezi mendon se presioni ndaj Sylvinhos për të kualifikuar në Europian përsa kohë,...

KRRE-ja vendosi: Nga mesnata çmime të reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator për Energjetikë solli vendimin, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve...

Shefja e diplomacisë shqiptare, Olta Xhaçka sot në Shkup

Ministrja për Evropë dhe Punë të Jashtme e Republikës së Shqipërisë, Olta Xhaçka sot do të qëndrojë për vizitë...