16.8 C
Skopje

Bota

Gazi rus derdhet në det/ Rrjedhje misterioze pranë Suedise e Danimarkës, dyshohet për sabotazh

Vendet europiane po hetojnë një rrjedhje të pashpjegueshme në dy gazsjellës rus që shtrihen nën detin Baltik pranë Suedisë dhe Danimarkës. Infrastrukturë kjo që qëndron në zemër të një krize energjie që nga pushtimi rus i Ukrainës. Ekspertët...

Frikë nga rekrutimet në ushtri; mijëra rusë ikin drejt Gjeorgjisë

Siç nuk mund të imagjinohej kurrë, mijëra rusë i janë drejtuar Gjeorgjisë për të shmangur një thirrje të mundshme në radhët e ushtrisë në kuadër të mobilizimit të pjesshëm.   Urdhri i Putinit për shtimin e radhëve të ushtrisë si...

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

NASA përplasi me sukses një sondë në një astereoid, gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një shkëmbi hapësinor. Përplasja galaktike ndodhi në një asteroid që ndodhet rreth 11...

Putin i jep shtetësinë ruse Edward Snowdenit, ish-kontraktori i inteligjencës amerikane

Presidenti rus, Vladimir Putin i ka dhënë të hënën shtetësinë ruse ish-kontraktorit të inteligjencës amerikane, Edward Snowden.   Presidenti rus e ka marrë këtë vendim nëntë vjet pasi Snowden e ka bërë publike mënyrën si kryen vëzhgime Agjencia Kombëtare e...

Itali/ Kryetari i social-demokratëve drejt dorëheqjes pas humbjes së zgjedhjeve

Kreu i Partisë Social Demokrate Italiane (PD), Enrico Letta, deklaroi se donte të jepte dorëheqjen pas humbjes së partisë së tij në zgjedhjet e së dielës.   Ish-kryeministri tha se nuk do të kandidojë për postin e sekretarit të Përgjithshëm...

Media britanike takon ‘Luanin’ nga Vlora: Fiton qindra mijëra paund duke kaluar emigrantë me gomone

Deputetët britanikë kanë kërkuar dje veprime urgjente për të “shtrënguar” rrjetet e kontrabandës me gomone, por jo vetëm, që sigurojnë miliona paund në javë.   Thirrjet erdhën pasi një hetim i fshehtë në Daily Mail, ekspozoi një gangster shqiptar që...

Fitorja e Melonit “tremb” Europën; BE hesht, mesazhe urimi vetëm nga partitë e djathta

Pas fitores së zgjedhjeve në Italia nga e djathta në Bruksel duket se ka rënë heshtja. Ende asnjë mesazh për fitoren e Melonit, ndërsa përkrahësit e saj në vende të tjera dhe homologë të së djathtës nëpër botë...

Qëndra e Djathtë fiton zgjedhjet në Itali/ Meloni: Unë, kryeministre

Qendra e djathte fiton zgjedhjet parlamentare ne Itali. Rezultatet e mengjesit të kesaj te hene e japin koalicionin e Qendres se Djathte te drejtuar nga Giorgia Meloni me 44.14% te votave ndersa Qendra e Majte e drejtuar nga PD...

Banka e Anglisë paralajmëron: Këto kartëmonedha ‘Pound’ do të dalin nga qarkullimi, keni më pak se një javë kohë

Konsumatorëve britanikë u ka mbetur vetëm një javë për të shpenzuar 11 miliardë paundet e fundit të kartëmonedhave prej letre që kanë mbetur në qarkullim përpara se të dalin nga përdorimi.   Nga 30 shtatori pothuajse 6 miliardë kartëmonedha të...

Scholz kërkon gaz në lindje/ Marrëveshje me Emiratet e  Bashkuara dhe Arabinë Saudite

Ndërkohë që dimri po afron dhe Moska ndërpreu komplet furnizimin me energji  për Gjermaninë,  kancelari gjerman Olaf Scholz nisi kërkimin për partnerë të rinj në këtë fushë. Ai  ka marrë një udhëtim të largët për të siguruar  energji...

LAJMET MË TË LEXUARA

Polici i rrugores në gjendje të rëndë/ Arrestohet shoferja që e përplasi në tunelin e Elbasanit

Drejtuesja e automjetit që aksidentoi punonjësin e Policisë Rrugore në tunelin panoramik të Elbasanit është arrestuar në flagrancë.   Polici i...

Gazi rus derdhet në det/ Rrjedhje misterioze pranë Suedise e Danimarkës, dyshohet për sabotazh

Vendet europiane po hetojnë një rrjedhje të pashpjegueshme në dy gazsjellës rus që shtrihen nën detin Baltik pranë...

Shqipëria sot përballë Islandës; Broja, Asllani dhe Hysaj drejt stolit, ja formacioni i mundshëm

Kombëtarja shqiptare do të luajë sonte me Islandën në orën  20.45 minuta në stadiumin “Air Albania” në përballjen...

Veliaj në Pragë, takon kryebashkiakun e Kievit, Vitali Kliçko: Do vazhdojmë të jemi një nga mbështetësit e palëkudur të Ukrainës

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në një vizitë të tijën në Prage ka takuar kryebashkiakun e Kievit,...

Bytyqi: Punë ka – të papunët duhet të rikualifikohen

“Nga viti 2011 deri më 2019 nga vendi ynë janë larguar 700.000 qytetarë ose cdo I katërti ka dalë...
Translate »