Opinione

Baca dhe partizanët

Kushedi sa rrugë ka me emra partizanësh, të cilët shqiptarët i mbajnë mend për të keq, por Adem Demaçi nuk është një emër që maqedonasit ta mbajnë mend si të tillë   Nga Daut DAUTI Baca ka ardhur shumë herë, pa numër...

Çfarë ka shkruar idhulli i Apasievit, Enver Hoxha për Maqedoninë e Titos dhe maqedonasit, shqiptarët dhe flamurin?

Shkruan: PETRIT SARAÇINI Shefi dhe deputet i partisë ekstreme të djathtë “Levica” (E Majta), Dimitar Apasiev, përsëri lartëson ish-diktatorin komunist të Shqipërisë, Enver Hoxhën. Në një postim në rrjetin social Facebook, duke komentuar vizitën e fundit të kryeministrit të Kosovës Albin...

Skënder Berisha: Me Ali Ahmetin, Maqedonia e Veriut në NATO dhe BE, kjo ju dhemb krejt armiqëve tanë

Njohësi i çështjeve politike dhe ish-këshilltari i Partisë Demokratike të Kosovës, Skënder Berisha përmes një statusi në profilin e tij në Facebook, ka shprehur mirënjohje të lartë për veprimtarinë e kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti. Berisha shkruan se politika anti-shqiptare...

Pa maliciozitet, ju lutemi!

/Shkruan: indeks.mk/ Gjatë shënimit të 22-vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit kaloi, u bë çka u bë, u tha çka u tha dhe para se ta lëmë të rrjedhë jeta me normalitetin e saj, nuk bën pa i lënë pa përgjigje...

Ideologjia serbomadhe

Shkruan: Xhelal Zejneli Ideologjia serbomadhe gjatë shpërbërjes së RSFJ-së – Në fillim të viteve ’90 të shekullit XX, RSF e Jugosllavisë u shpërbë me luftë. Në këto luftëra kundër Sllovenisë, Kroacisë, Bosnjës e Hercegovinës dhe Kosovës, u përfshi Serbia. Akademiku serb me...

Marrëveshja e Ohrit, arritja më e madhe e shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut

Të rralla janë ngjarjet, të cilat shënojnë kthesa në historinë e shqiptarëve. Në këtë kontekst Marrëveshja Kornizë e Ohrit (MKO) paraqet arritjen më të madhe të shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut Nga Prof. Dr. Aziz Pollozhani Pas dështimit më se njëdekadëshe...

LAJMET MË TË LEXUARA

Mesjavë me aromë Championsi, spikat Napoli vs Real dhe Dortmund-Milan

Champions League rikthehet te martën dhe të mërkurën në Tring me duelet e dyta të fazës së grupeve.   Të...

Ademi: Opozita shqiptare, me urdhër të VMRO-së mbron monopolin e kazinove dhe bastoreve

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi përmes një press-konference tha se ligjin për kazinotë po e bllokon...

Ademi: Opozita po mbron interesin e kazinove, tash e dy vite ka bllokuar ligjin për lojra të fatit

Koordinatori i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në konferencë për media ka deklaruar se opozita shqiptare është shndërruar...

Shqipëri, merren në mbrojtje dy prokurore

Mbrojta ndaj prokurores Musabelli dhe Selimit, që ende e ka statusin e magjistrates, ka ardhur pas rrëfimit të të...