13.8 C
Skopje

Maqedoni

Presidenti Pendarovski nënshkroi dekretin e Ligjit të ri për amnisti

Presidenti Stevo Pendarovski sot e nënshkroi Dekretin e Ligjit të miratuar për amnisti, i cili parasheh që personat e dënuar për veprat penale nga neni 205 “Transmetimi i sëmundjes ngjitëse” dhe neni 206 “Mos respektimi i rregullave shëndetësore gjatë...

“Bechtel dhe Enka” nuk janë “Sinohydro”

Investimet kapitale në infrastrukturën rrugore vazhdojnë pandërprerë. Në këtë fazë të ndërtimit intensiv të rrugëve, Maqedonia e Veriut i ngjan Kroacisë kur krijonte rrjetin e “rrugëve” përmes të cilave u transportua me sukses në BE, shkruan portali “Racin” në...

Bekteshi: Besoj se vitin do ta përfundojmë me inflacion prej 7.1%

Sa i përket inflacionit, ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, tha se nga dhjetori i vitit 2021 deri në 1 mars të vitit 2022, RMV ka pasur çmime të ngrira ku një pjesë e kompanive kanë gjeneruar humbje, por jo...

Më i paguari në Maqedoni: Tregtari i duhanit, i cili merr rrogë 146 mijë euro

(Analizë nga portali ekonomik Pari: Cilat ishin fitimet dhe pagat në tregtinë e duhanit në kulmin e pandemisë?) Lajmi për të ardhurat më të mëdha që raportohen në Drejtorinë e të Ardhurave Publike dhe që ky institucion i shpall çdo...

Baerbock para mbërritjes në Shkup: Vendi i Maqedonisë së Veriut është në BE

Ministrja gjermane e Punëve të Jashtme, Annalena Baerbock, e cila sot do të jetë për vizitë në Maqedoninë e Veriut, para mbërritjes në Shkup tha se pret mbështetje të gjerë në parlament për ndryshimet kushtetuese. Baerbock në Shkup do...

Vetëm 169 bullgarë nga Maqedonia e Veriut u regjistruan për të votuar në zgjedhjet e 2 prillit në Bullgari

Vetëm 169 persona me nënshtetësi bullgare nga Maqedonia e Veriut janë regjistruar për të votuar në zgjedhjet parlamentare në Bullgari që do të mbahen më 2 prill, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme të Bullgarisë, njofton PRESSonline.mk . Më së...

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe me vranësira mesatare. Do të fryjë dhe erë e dobët nga drejtimi verior. Temperatura minimale do të jetë në interval prej 0 deri në 7, ndërsa ajo maksimale...

Geer: Reformat në gjyqësor janë proces që duhet të përparojnë

Reformat në gjyqësor me të cilat do të sigurohet sundimi i ligjit është një proces i vazhdueshëm që duhet të ecë përpara, nevojiten hapa të rëndësishëm për përparim të mëtutjeshëm, theksoi sot ambasadori evropian David Geer pas nënshkrimit të...

MPB Maqedoni dhe SHGM me protokoll për sigurinë e gazetarëve në internet

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, sot ka mbajtur takim pune me grupin punues të Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë, të udhëhequr nga kryetari i SHGM-së Mlladen Çadikovski, në të cilin u promovua Protokolli i përgatitur për sigurinë...

I punësuari në komunë i ka copëtuar gomat kryetarit të Shtipit – e ka kërcënuar me muaj të tërë

Mbrëmjen e djeshme, një orë e gjysmë para mesnate, kryetari i komunës së Shtipit, Ivan Jordanov, ka raportuar se ka marrë kërcënime të vazhdueshme në disa raste. Kjo ka zgjatur për muaj të tërë dhe dje ka konstatuar se...

LAJMET MË TË LEXUARA

Ukraina: Luftimet për Bakhmutin në fazë intensive, armiku pësoi humbje të shumta

Autoritetet ukrainase vlerësojnë se luftimet për kontrollin e Bakhmutit janë në fazën më intensive. Të dyja palët po...

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë këtë...

KQZ certifikon 11 kandidatë për zgjedhjet e 23

Komisioni Qendror Zgjedhor në Kosovë ka certifikuar kandidatët të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit...

“Sylvinho ka vetëm 6 ditë punë”/ Hafizi në “Studio Sport”: Asllani dhe Bajrami nuk lihen në stol

Astrit Hafizi, ish-trajner i përfaqësues kuqezi mendon se presioni ndaj Sylvinhos për të kualifikuar në Europian përsa kohë,...

KRRE-ja vendosi: Nga mesnata çmime të reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator për Energjetikë solli vendimin, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve...