12.8 C
Skopje

Maqedoni

Grubi dhe Ganiu, dy investime kapitale së shpejti në Çair

Kryetari Visar Ganiu jep lajmin e shumëpritur për qytetarët e komunës së Çairit e në veçanti për sportdashësit. Ai paralajmëroi dy investime kapitale të cilat pritet të fillojnë të realizohen në një të afërme të shpejtë. Bëhet fjalë për...

Forcat pro-ruse që kundërshtojnë marrëveshjen e Prespës, mbështesin protestën e VMRO-së

Kryetari i Partisë si motër me partinë e Vlladimir Putinit në Maqedoninë e Veriut, Janko Baçev në katër vjetorin e marrëveshjes së Prespës ka promovuar librin me përmbajtje kundër kësaj marrëveshje dhe me shembuj se si kjo marrëveshje duhet...

Gënjeshtra e madhe e Taravarit, Gostivarasit presin parkingjet e premtuara në 2017-tën

Fillimisht u premtoi një mijë vend parkime, i caktoi edhe lokacionet, por më pas kreu i Komunës së Gostivarit Arben Taravari e la në haresë premtimin elektoral për ndërtimin e tre garazheve në kate në të cilët ua premtoi...

Bekteshi: Do t’u vihet dryni marketeve që rrisin çmimet

Do t’u vëmë dry marketeve të cilët duan të përfitojnë në shpinën e qytetarëve, paralajmëroi ministri i ekonomisë Kreshnik Bekteshi. Ai tha se ka kompani të cilët janë dënuar për keqpërdorim por në qoftë se vazhdon ky trend do...

Takim bilateral midis Rustemit dhe Berberit

Drejtori i Ndërmarrjes Publike për Rrugë Shtetërore, Ejup Rustemi, zhvilloi një takim bilateral me drejtorin e përgjithshëm të Autoritetit rrugor shqiptar z. Evis Berberi. Në takim dy drejtorët në prani të ekipeve të tyre diskutuan për disa tema të përbashkëta. Njëra...

Osmani me fjalim hyrës në sesionin “Bashkërisht ndërtojmë sigurinë e qëndrueshme evropiane”

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani kishte fjalim hyrës në sesionin ministror të titulluar “Bashkërisht ndërtojmë sigurinë e qëndrueshme evropiane”, në kuadër të Forumit të Prespës për Dialog, që po mbahet në Ohër. Në sesion, si mysafire speciale u...

Sesioni “65 vjet pas Traktatit të Romës: A është Evropa plotësisht e rinovuar dhe e integruar ekonomikisht?”

Më 17 qershor u mbajt sesioni "65 vjet pas Traktatit të Romës: A është Evropa plotësisht e rinovuar dhe e integruar ekonomikisht?", në të cilin panelistët folën për nevojën e masave gjithëpërfshirëse ekonomike, infrastrukturore dhe financiare për t’i arritur...

Zelenski: Integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE, fuqizim historik i Evropës

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky përmes një video fjalimi në “Forumin e Prespës për Dialog” në Ohër theksoi se integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE, është vlerë e shtuar për Unionin. “Anëtarësimi i plotë i Ukrainës, si dhe integrimi i plotë...

Bilalli Zendeli: Jemi më afër se kurrë largimit të vetos bullgare

Deputetja Arta Bilalli Zendeli nga BDI-ja, tha sonte në “Rruga Drejt” se mendon që jemi më afër se kurrë largimit të vetos bullgare, shkruan Alsat. Ajo tha se është e bindur se nëse mbetet kjo Qeveri që është në Bullgari,...

Gjithë ndërkombëtarët në këmbë për të zgjidhur kontestin, Snopçe nuk beson se problemi qëndron tek Sofja zyrtare

Halil Snopçe deputet i Aleancës për Shqiptarët, në “Rruga Drejt”, ka thënë se Bullgaria është vetëm një shkas i mosmarrjes së datës, dhe po sipas tij, ky shkas nuk është as i vërtetë për atë. “Ne disa herë radhazi dështuam...

LAJMET MË TË LEXUARA

Uniformat e Policisë edhe në gjuhën shqipe, Grubi: Mision i kryer me sukses

Në Maqedoninë e Veriut ka hyrë në fuqi Dekreti për uniformat e policisë, të cilin Qeveria e miratoi para...

Prokuroria hap rast pas vendosjes së pengesave afër pikës kufitare në Bërnjak

Të shtunën në afërsi të pikës kufitare në Bërnjak ishin vendosur disa pengesa me drunj dhe një mjet artizanal...

Ukraina: Luftimet për Bakhmutin në fazë intensive, armiku pësoi humbje të shumta

Autoritetet ukrainase vlerësojnë se luftimet për kontrollin e Bakhmutit janë në fazën më intensive. Të dyja palët po...

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë këtë...

KQZ certifikon 11 kandidatë për zgjedhjet e 23

Komisioni Qendror Zgjedhor në Kosovë ka certifikuar kandidatët të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit...